Policijska tortura stigla do rezolucije Savjeta Evrope

Foto: ceo.int

Navodi o policijskoj torturi u Crnoj Gori pomenuti su u predlogu rezolucije o nečovječnom ili ponižavajućem postupanju i kažnjavanju u pritvorskim mjestima u Evropi, koju će Parlamentarna skupština Savjeta Evrope (PSSE) razmatrati krajem januuara na sjednici u Strazburu.

Prema najavama, poslanici Parlamentrarne skupštine Savjeta Evrope (PSSE) razmatraće 24. januara naredne godine predlog rezolucije naslovljen „Navodi o sistemskoj torturi i nečovječnom ili ponižavajućem postupanju ili kažnjavanju u pritvorskim mjestima u Evropi“,  čiji je autor Konstantinos Efstatiu. 

„Što se tiče nekoliko država članica (Albanije, Jermenije, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Mađarske, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Portugala, Rumunije, Srbije, Slovačke Republike, Španije i Ukrajine), Komitet za prevenciju mučenja je tokom svojih posjeta nastavio da dobija brojne optužbe povodom fizičkog zlostavljanja od policijskih službenika, uključujući i u vrijeme prvog ispitivanja u policijskim prostorijama. U nekim slučajevima, ljekarski pregled dotičnih osoba i konsultacija medicinske dokumentacije od strane delegacije Komitta otkrili su povrede koje su bile u skladu sa navodima o zlostavljanju. Po mišljenju Komiteta, fenomen zlostavljanja od strane policije još nije u potpunosti iskorijenjen u nekim od ovih zemalja, a osobe privedene u policiju i dalje su bile izložene znatnom riziku od zlostavljanja“, navodi se u predlogu rezolucije. 

Mučenje i zlostavljanje i dalje su prisutni u pritvorskim mjestima u Evropi, dodaje se. Postoji jasan jaz između apsolutne zabrane ove stravične prakse i stvarnosti na terenu, piše u predlogu. 

„Parlamentarna skupština takođe treba da predloži niz preporuka svim državama članicama u cilju sprečavanja i iskorenjivanja torture i zlostavljanja i pretvaranja Evrope u zonu bez torture. To uključuje reviziju nacionalnog zakonodavstva kako bi se osigurale odgovarajuće kazne, ukidanje rokova zastarjelosti, garantovanje pristupa osnovnim proceduralnim mjerama zaštite od početka pritvora, te video-snimanje ispitivanja“, istaknuto je u predlogu rezolucije. 

Podsjetimo, uprkos ozbiljnim indicijama i medijskim izvještajima da su pojedini pripadnici policije odgovorni za ozbiljne slučajeve torture još nema optužnica niti se zna je li tužilaštvo napravilo pomak u istrazi. Pripadnici Odsjeka za posebnu operativnu podršku Uprave policije u kome su bili, pod komandom Mirka Banovića, Petar Lazović, Predrag Jestrović, Jugoslav Raičević, Slobodan Mićković, Ivan Đoković, Ivan Stamatović, Željko Radunović, Dražen Miranović, Sead Luboder, Vuk Šuković, Momo Mirković, Mirko Đukić, Milorad Mitrović i Neško Jaredić, sudeći prema nalazima Europola i transkriptima razgovora nekih od njih putem Sky aplikacije, činili su, prisustvovali ili su znali da se čine krivična djela torture nad uhapšenim ljudima. O tome svjedoče fotografije objavljene krajem marta ove godine, na portalu „Libertas“. 

Kako je krajem marta prenio portal „Libertas“, nekadašnji policijski oficiri Petar Lazović i Jugoslav Jugo Raičević pričali su sa šefovima i pripadnicima kriminalnih grupa o zlostavljanju i nerijetko im slali fotografije mučenja ljudi.

Lazović je, po dosad pregledanim materijalima Europola, o svojim namjerama obavještavao optuženim kriminalce Radoja Zvicera, Darka Šarića, Nikolu Spasojevića, pripadnika Šarićeve kriminalne organizacije, srpskim kriminalcima Veljku Belivuku i Marku Miljkoviću…

Tvrdi se i da se Jugoslav-Jugo Raičević hvalio kako je batinao uhapšene visokorangiranom članu Šarićevog kriminalnog klana Milanu Vučiniću, sa kim je, prema izvještajima ovog portala, bio u svakodnevnoj komunikaciji.

Petar Lazović je u pritvoru od jula prošle godine. 

Izvor: RTCG

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.