Poljski ministar spoljnih poslova upozorio je evropske saveznike da moraju da se pripreme za „promjenu“ u transatlantskim odnosima i počnu da troše više na odbranu — bez obzira ko bude izabran za predsjednika SAD u novembru.
Radoslav Radek Šikorski je u izjavi za Politico rekao da vjeruje da će Sjedinjene Države ostati „strateški partner“ za Evropsku uniju bez obzira ko pobijedi u predsjedničkoj trci u SAD.
Ali evropske zemlje „nemaju drugog izbora“ osim da preuzmu veću odgovornost za svoju kolektivnu odbranu, s obzirom na to da će Vašington nastaviti da „drži na oku Aziju“.
„Naš posao je da objasnimo našim američkim partnerima da, sve dok osjećamo prijetnju Rusije, nećemo biti u mogućnosti da se tamo u potpunosti angažujemo“, rekao je on, govoreći o Aziji, gdje evropske zemlje imaju mnogo manje raspoređenih snaga od Sjedinjenih Država.
Komentari Šikorskog, dati nakon što je američki predsjednik Džo Bajden objavio da se povlači iz predsjedničke trke, naglašavaju rastuću zabrinutost evropskih saveznika Vašingtona da bi SAD mogle značajno da umanje svoje investicije u NATO, posebno ako bivši predsjednik Donald Tramp i njegov izolacionistski potpredsjednik Džej Di Vens budu izabrani u Bijelu kuću u novembru.
Dok je Evropa nervozna zbog Trampovog potencijalnog povratka, diplomate iz nekoliko zemalja EU tvrde da je okretanje ka Aziji kompleksniji trend u američkoj spoljnoj politici i da se on razvija i tokom mandata i republikanskih, i demokratskih predsjednika.
Pored njegovih komentara za Politico, kancelarija Šikorskog pripremila je dokument na pet stranica koji daje pregled transatlantskih odnosa, koji je predstavio drugim ministrima spoljnih poslova EU tokom skupa u Briselu u ponedjeljak.
Detaljan dokument podstiče lidere EU i lidere pojedinih zemalja da brzo prilagode svoje ponašanje nadolazećoj smjeni, ali i da zajednički rade na otklanjanju negativnih percepcija o transatlantskim odnosima koje su zavladale, prije svega na strani republikanaca.
Između ostalih pitanja, lideri i zvaničnici EU treba da se pozabave percepcijama — tačnim ili netačnim — da „Ameriku koriste njeni trgovinski partneri“, uključujući Evropsku uniju.
Dok je EU i dalje glavni globalni trgovinski partner Sjedinjenih Država, rastući američki deficit u robnoj trgovini sa Evropom mijenja taj narativ.
Elite sa obje strane Atlantika treba da „nauče kako da razgovaraju“ sa javnošću o tome zašto je EU-SAD odnosje obostrano koristan i u ekonomskom, i u strateškom smislu, navodi se u dokumentu u koji je uvid imao Politico.
Još jedan fokus su ruske dezinformacije i propaganda, koja se pojačava uoči predsjedničkih izbora u novembru i koja ima za cilj da potkopa američku podršku ratu u Ukrajini.
„Ako Moskva može da podstakne izolacionističke tendencije među Amerikancima, da ih ubijedi da Sjedinjene Države nemaju stvarne interese za koje vrijedi da se bore u Evropi, i da ih motiviše da se suprotstave vojnoj pomoći Ukrajini, onda bi Kremlj mogao da osvoji ne samo vojnu rat u Ukrajini, ali hibridni širom Zapada“, navodi se u dokumentu.
Ukazujući na razlike u percepciji Rusije između mlađih i starijih Amerikanaca, dokument takođe podstiče kreatore politike da svoje argumente prilagode mlađoj publici koja nije upoznata sa Sovjetskim Savezom.
Konačno, poljski dokument podstiče institucije EU i njihove satelite u Sjedinjenim Državama da pojačaju „stratešku komunikaciju“ usmjerenu na kreatore politike u Vašingtonu i potvrde ideju da SAD imaju koristi od savezništva sa evropskim zemljama.
Izvor: Politico