Položeni vijenci na Stražici: 83. godine od velike Pljevaljske bitke

Foto: SOBNOR CG

Boračke organizacije, građani i predstavnici lokalne uprave Pljevalaja danas su položili vijence na spomenik palim borcima na Stražici, a povodom 83. godine od velike Pljevaljske bitke.

Vijence su položile delegacija Opštine Pljevlja i Skupštine Skupštine opštine Pljevlja. Skupu su prisustvovale i položile vijence delegacije SOBNOR-a Crne Gore, OBNOR-a 1941-1945 Pljevlja, Glavnog Grada Podgorica, Bijelog Polja, Herceg Novog, Kotora, Budve, Cetinja, Žabljaka i UBNOR-a Prijepolje.

Prisutnima se obratio Milenko Jović, predsjednik OBNOR-a 1941 – 1945 Pljevlja. 

Predsjednik Opštine Pljevlja dr Dario Vraneš je pozvao na pomirenje i na poštovanje svih žrtava u Drugom svetskom ratu.

Radojica Radojević, predsjednik SOBNOR-a Crne Gore i izmedju ostalog je rekao da se na Stražici odaje počast  poginulim herojima, rodoljubima i junacima velike Pljevaljske bitke, koja je uz Trinajstojulski ustanak bila jedna od najznačajnijih  operacija partizanskih snaga  u Drugom svedskom ratu na prostoru bivše Jugoslavije.

„U jurišu na Pljevlja bili su borci iz svih krajeva Crne Gore,  koji vodjeni  slobodarskom idejom nijesu prezali da za njeno ostvarenje daju ono što je najvažnije – svoje živote. Na današnji dan su borci Crnogorskog partizanskog odreda njih oko 3900, kojima su se po prelasku rijeke Tare pridružile partizanske čete: Pljevaljska, Bjelopoljska, Prijepoljska i Pribojska, jurišali da oslobode grad i nastave zajedničku borbu protiv istog neprijatelja. U toj borbi na današnji dan poginulo je 236 boraca i 159 građana Pljevalja i okoline, a 270 je ranjeno, ali grad nije oslobođen, što znači da je taj dan u Pljevljima krvario veliki broj Crnogoraca, Srba i muslimana. U ovoj i u borbama do konačnog oslobođenja pljevaljskog kraja 1945 godine poginulo je 567 boraca NOR-a i 1877 građana kao žrtve fašističkog terora i rata. Svi oni zaslužuju naše poštovanje, naš nezaborav, divljenje i dužnu poštu“. Istoričari su se složili  da je Pljevaljska bitka bila jedna od najvećih operacija partizanskih snaga na prostoru Jugoslavije tokom 1941 godine. Ovo je prilika da odamo dužnu poštu: Lovćenskom, Zetskom, Komskom, Uskočko-Drobnjačkom, Jezero-Šaranskom, te bataljonima „Bijeli Pavle“, „18 oktobar“ i borcima Bjelopoljske, Mileševske i Pljevaljske čete.  Ovdje u spomeniku na Stražici počivaju narodni heroji koji su poginuli u Pljevaljskoj bici: Vuk Knežević, politički komesar Jezersko- šaranskog bataljona, Dušan Obradović, komandant tog bataljona, Petar Jovićević, puškomitraljezac iz Lovćenskog bataljona, Lazar Radojević, zamjenik komandanta bataljona“,rekao je između ostalog Radojević.

Zato je danas prilika, da se sa posebnim pijetetom  sjetimo njih, kao i ranjenih boraca, ali i svih drugih učesnika bitke. Ovdje se u ovom periodu 1941 godine radjala sloboda krvlju natopljena i stvarali uslovi za život dostojan čovjeka. Pljevaljska bitka u kojoj su uzeli učešće borci iz 14. crnogorskih opština je najbolji  primjer kako se hrabrošću i sa ponosom brani rodna gruda, i njena sloboda.

Izvor: RTNK

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.