Posle “Bosanskih piramida” kontroverzni pseudoarheolog istražuje Medun u Kučima

Meta najnovijeg istraživanja dr Semira Osmanagića preduzetnika, istraživača i pseudoarheologa iz Bosne i Hercegovine, je lokalitet na našem području gdje se nalazi jedina megalitna građevina u Crnoj Gori, u podnožju ilirskog Meteona.

Riječ je današnjem Medunu, starom gradu i tvrđavi, čiji se ostaci nalaze oko 13 kilometara sjeverno od Podgorice, na području Kuča.

Naime, javnost u Crnoj Gori nije do kraja upoznata o kakvom je istraživanju riječ jer se nadležni organi nisu oglasili, dok je sa druge strane dr Osmanagić na svom Fejsbuk profilu najavio dokumentarac u kojem će obrađivati ovu temu, saznaje portal PRESS.

Njegova najava istraživanja na Medunu na društvenim mrežama naišla je na oprečne stavove pratilaca.

S obzirom da je riječ o lokalitetu od velikog istorijskog značaja za njegove stanovnike i potomke ovog kraja, ono što može biti diskutabilno je nedovoljna informisanost javnosti o akterima istraživanja i nepoznanica da li su i ako jesu, koji crnogorski državni organi uključeni u projekat.

O odnosu ovdašnjih stručnjaka prema brojnim arheološkim nalazištima i istorijskim lokalitetima, nažalost, suvišno je govoriti jer se on potvrđuje kroz izgled i zapuštenost istih.

Inače, Osmanagić je osnivač i rukovodilac fondacije „Arheološki park — Bosanska piramida Sunca” u okviru koje promoviše pseudonaučnu tvrdnju da su piramidalna brda u mjestu Visoko u Bosni i Hercegovini zapravo kompleks drevnih piramidalnih građevina.

Iskopavanja na lokalitetu srednjovjekovnog grada Visokog i mogućnost njegovog uništenja izazvala su revolt naučnika iz cijelog svijeta, proteste stručne i kulturne javnosti Bosne i Hercegovine, kao i potpisivanje peticije „Zaustavimo Osmanagića sada“.

Amar Karapuš, kustos Narodnog muzeja Bosne i Hercegovine u Sarajevu je ovim povodom izjavio: „Kad sam prvi put pročitao o piramidama, mislio sam da je to vrlo smiješno. Nisam mogao da povjerujem da bi bilo ko na svijetu mogao da povjeruje u tako nešto“.

Enver Imamović sa Sarajevskog Univerziteta, bivši direktor Narodnog muzeja u Sarajevu, izrazio je zabrinutost zbog opasnosti da bi iskopavanja mogla da unište stvarna arheološka nalazišta, kao što je srednjovjekovna kraljevska prijestonica Visoki.

On tvrdi da bi iskopavanje „nepovratno uništilo nacionalno istorijsko blago“.

Inače, Osmanagić koji je član ruske Akademije prirodnih nauka iz Moskve, Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Dijaspori, Aleksandrijskog arheološkog društva iz Egipta, dobitnik priznanja Kongresa SAD, nosilac priznanja „Dijamant nauke o piramidama“ Kongresa o piramidama u indijskom Bangaloreu, dobitnik priznanja „Amelia Edward“ o unaprijeđenju nauke o piramidama iz Čikaga, tvrdi da naseljavanja Slovena na Balkanskom poluostrvu nikada nije ni bilo i da većina stanovništva na Balkanu i danas nosi gen koji na našim prostorima datira još od prije 38.000 godina.

Ne želeći da dovodimo u pitanje značaj sprovođenja ovakvih i sličnih istraživačkih projekta smatramo da transparentost i kredibilitet učesnika moraju imati veću podršku javnosti.

Redakcija portala PRESS

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
2 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.