Ministarka rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, Naida Nišić, direktorica Regionalne kancelarije Međunarodne organizacije rada za Centralnu i Istočnu Evropu Claire Harasty, predsjednik Unije poslodavaca Crne Gore, Slobodan Mikavica, generalni sekretar Saveza sindikata Crne Gore Duško Zarubica i generalni sekretar Unije slobodnih sindikata Crne Gore Srđa Keković, potpisali su Memorandum o razumijevanju o o programu dostojanstvenog rada za period 2024-2027.
Program dostojanstvenog rada predstavlja glavni planski okvir za pružanje podrške MOR-a zemljama članicama u vidu plana koji usmjerava rad MOR-a u zemlji u skladu sa prioritetima i ciljevima dogovorenim sa Vladom Crne Gore, Unijom poslodavaca Crne Gore, Savezom sindikata Crne Gore i Unijom slobodnih sindikata Crne Gore.
“PDR ima za cilj da pomogne državi da odgovori na izazove u oblastima u kojima MOR ima komparativne prednosti, a to su rad i socijalne politike. Dva prioriteta u programu za period 2024-2027 sa ukupno sedam ishoda su promocija inkluzivnog i produktivnog zapošljavanja i poboljšani uslovi rada za sve zaposlene u Crnoj Gori”, saopšteno je iz Ministarstva.
Ovaj Program je treći po redu program koji Crna Gora zaključuje i rezultat je tripartitnih konsultacija o podršci MOR-a u Crnoj Gori za period 2024-2027. godina, sa ciljem prevazilaženja ključnih izazova u ovoj oblasti kao što su dugoročna nezaposlenost i stopa nezaposlenosti među mladima i ženama, neformalno zapošljavanje i emigracije, unapređenje socijalnog dijaloga, jačanje zaštite i zdravlja na radu i unapređenje prava iz oblasti rada.
U oviru ovog programa Vlada Crne Gore će u saradnji sa socijalnim partnerima i MOR-om raditi na postizanju sljedećih ishoda:
unapređenje učinka Zavoda za zapošljavanje Crne Gore,
poboljšanje programa podrške preduzećima,
jačanje digitalnih kapaciteta, inkluzivnosti i responzivnosti sistema razvoja vještina i cjeloživotnog učenja,
usaglašavanje novog radnog zakonodavstva sa međunarodnim radnim standardima i relevantnom pravnom tekovinom EU,
uvođenje novih mehanizama za borbu protiv nasilja i uznemiravanja u svijetu rada i promovisanje rodne ravnopravnosti na radnom mjestu,
jačenje organizacija poslodavaca i radnika,
jačanje kapaciteta institucija za odgovor na neformalnost.
Značaj ovog dokumenta se ogleda u činjenici da isti predstavlja važnu tačku saradnje, kako sa Međunarodnom organizacijom rada, tako i sa socijalnim partnerima, Unijom poslodavaca Crne Gore, Savezom sindikata Crne Gore i Unijom slobodnih sindikata Crne Gore
Izvor: Gradski.me