Ministar pravde Marko Kovač i direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore dr Vuk Kadić, položili su vijenac na spomen obilježje u selu Velika povodom 79. godišnjice od nacističkog zločina nad civilima. Obilježavanju godišnjice prisustvovali su i predsjednik i potpredsjednik Opštine Berane Vuko Todorović i Damjan Ćulafić, a liturgiju i pomen nevino stradalim žrtvama održao je vladika Jovan sa sveštenstvom. Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević kazao je da kultura sjećanja važna za svaki narod i zbog toga je naša obaveza veća da kad god možemo prisustvujemo ovakvim događajima, sjećamo se i molimo veličkim mučenicima.
Na obilježavanju godišnjice od zločina u Velici prof. dr Vuk Ognjanović podsjetio da se tragovi koje je osavilo nacističko divljastvo moraju pamtiti, a univerzalne ljudske vrijednosti veličkog postojanja i umiranja čuvati kroz vjeru i kulturu života na veličkim ognjištima.
Ognjanović, kojem je u zločinu stradala sestra poručio da se stravičan pokolj nigdje nikada ne dogodi, a državu podsjetio da ispuni obećanje i očekivanja Veličana da dobiju Memorijalni centar, prenosi RTCG.
Godišnjici obilježavanja stradanja nevinih stanovnika Velike prisustvovali su predsjednik i potpredsjednik Opštine Berane Vuko Todorović i Damjan Ćulafić i prvi čovjek Plava Nihad Camović.
Ranije danas u crkvi Svetog Kirika i Julite u Velici, episkop budomljansko nikšićki i vladika Jovan sa sveštenstvom služili Svetu arhijerejsku liturgiju i pomen nevino stradalim žrtvama.
Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević kazao je da je “kultura sjećanja važna za svaki narod i zbog toga je naša obaveza veća da kad god možemo prisustvujemo ovakvim događajima i sjećamo se i molimo veličkim mučenicima”.
“Jutros sam bio na pomenu žrtvama stravičnog zločina u Velici 1944. godine gdje je na svirep način pobijeno preko 500 ljudi među kojima su bili žene, djeca i starci. Kultura sjećanja je važna za svaki narod i zbog toga je naša obaveza veća da kad god možemo prisustvujemo ovakvim događajima i sjećamo se i molimo veličkim mučenicima”, napisao je Kovačević na Fejsbuku.
Predsjednik Demokratske Crne Gore Aleksa Bečić kazao je da se danas sa tugom prisjećamo 28. jula 1944. godine, kada je u selu Velika počinjen jedan od najvećih zločina nacifašizma na našim prostorimai i istakao da tog dana nije bilo milosti za preko pet stotina veličke nejači, žena, djece i staraca.
Kako je naveo, Rezolucija o osudi genocida u Pivi i Velici, koja je, na naš predlog, usvojena u Skupštini Crne Gore obavezuje nas da pamtimo sve žrtve sa naših prostora, kojih nažalost nije bilo malo, ali nas i podsjeća da ne postoje genocidni narodi, već da postoje samo odgovorni pojedinci.
“Izražavanjem pijeteta prema svim žrtvama i njegovanjem kulture sjećanja zakoračimo u bolju budućnost učeći na greškama iz zajedničke prošlosti, kako se nikad, nigdje i nikome ne bi ponovile”, zaključio je Bečić.
Iz Ministarstva pravde saopštili su da se nevine žrtve svih ratnih dešavanja 20. vijeka se ne smiju zaboraviti.
“Delegacija Vlade Crne Gore položila je danas vijenac na spomen obilježje u selu Velika na 79. godišnjicu od nacističkog zločina nad civilima toga kraja. Delegaciju su činili ministar pravde Marko Kovač i dr Vuk Kadić direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore. Delegacija je istovremeno prisustvovala obilježavanju godišnjice zajedno sa većim brojem građana i lokalnim zvaničnicima”, saopštili su iz Ministartsva pravde. Nevine žrtve svih ratnih dešavanja 20. vijeka se ne smiju zaboraviti”, naveli su iz Ministarstva pravde.
Istakli su da je obaveza svih nas je da se sa pijetetom sjećamo na nevino stradale i da to bude opomena za sve buduće generacije na ovim prostorima.
Obilježavanju godišnjice prisustvovala je i delegacija Skupštine Glavnog grada na čelu sa predsjednicom Jelenom Borovinić Bojović.
“Prije tačno 79 godina u svega dva i po sata u Velici se dogodio jedan od najstravičnijih zločina u istoriji Crne Gore. Zločinci u vojnim uniformama bez milosti, u divljačkom piru, pogubili su stotine nemoćnih i nezaštićenih žena, djece i staraca. I nakon toliko vremena, ljudski um zastaje pred tom zvjerskom svirepošću, posebno kada se sjetimo da su zločinci brutalno ubili više od stotinu djece mlađe od 12 godina, što ovaj strašni događaj čini još jednom krvavom bajkom poput one koju je Desanka opjevala. I ispod Čakora su se “drugova redovi celi istog časa uzneli do večnog boravišta”, kazala je Borovinić Bojović.
Istakla je da je ovo mjesto plača i tuge, ujedno je i mjesto bolne istorijske lekcije o tome kakve mogu da budu posledice nacionalne i vjerske mržnje.
“Crna Gora, kao i cijeli region, platila je ogroman danak u krvi toj mržnji. Zato smo svi mi, koji danas živimo zajedno na ovom brdovitom i prelijepom Balkanu, prizvani da, bez obzira na naciju i vjeru, u onom drugom vidimo prevashodno čovjeka – nečijeg sina ili kćerku, brata ili sestru, majku ili oca… Samo ako tako gledamo na ljude koji nas okružuju moći ćemo da budemo sigurni da nam se Velika nikada neće ponoviti. To dugujemo stradalnicima ispod Čakora, jer će njihova žrtva imati smisla jedino ako sjećanje na nju pomogne da niko više ne doživi nešto slično”, kazala je Borovinić Bojović.
Zato, kako je kazala, moramo im omogućiti vječni život u našem kolektivnom pamćenju.
“Isto tako, sramota krvnika ne smije biti zaboravljena, već uvijek iznova moramo ukazivati na nju sa nadom da nikada više ni u jednom ljudskom biću zlo ne dobije toliku snagu da čovjek prestane da bude čovjek i pretvori se u stvorenje kojeg se potomci stide. Neka je vječna slava nevinim dušama”, poručila je Borovinić Bojović.
Odbornik koalicije “Za budućnost Crne Gore” Andrija Babović kazao je da ćemo se uvijek sjećati veličkih mučenika i pominjati ih.