Ideja “nježnog roditeljstva” ili pozitivne discipline obično u glavama onih koji ne razumiju šta to znači priziva slike nevaspitane, raspuštene i djece kojoj nikakve granice nisu postavljene.
Oni, kad čuju pojam pozitivna disciplina, vide dijete koje trči po restoranu, viče i gura nepoznate ljude, dok mama mirno sjedi i pije kafu.
A zapravo nisu ni blizu istine.
Princip nježnog roditeljstva zasniva se na vjerovanju da su djeca suštinski DOBRA i da su teška ponašanja vrlo često rezultat emocija koje ne umiju da kontrolišu i situacija koje još nisu u stanju da razumiju.
Tradicionalno roditeljstvo se fokusira na posljedicu i na samo ponašanje, sa ciljem da se ono, kada je loše, sasječe trenutno. Ovaj vid discipline rijetko brine o uzrocima ponašanja. I zato kazne kakve su uobičajene u porodicama koje se oslanjaju na tradicionalnu disciplinu rijetko daju željeni rezultat – korjenitu promjenu ponašanja djeteta.
“Kada roditelji kažnjavaju djecu, vrlo rijetko ta kazna ima bilo kakve veze sa djetetovim ponašanjem.”, kaže dječji psiholog Irina Gorelik.
“Na primjer, zbog toga što je opsovalo ili udarilo brata, dijete bude kažnjeno tako što ne ide na rođendan. Te dvije stvari nisu povezane i dijete ne uči ništa iz ovakvog pristupa disciplini.”
Nježno roditeljstvo NIJE roditeljstvo bez pravila. Naprotiv, ono, podrazumijeva postojanje granica ali se fokusira i na poštovanje djetetovih osjećanja i želja, umjesto grdnje i kažnjavanja onda kada ih pokazuju.
Nježno roditeljstvo takođe priznaje da postoje različite faze razvoja kod djece.
“Biti nježan roditelj znači ne da ćete izaći u susret svakoj želji djeteta, već da razumijete da je potpuno normalno da u određenom periodu razvoja ne umiju da kontrolišu svoje emocije. Recimo, bijesni ispad u parku. Tradicionalni roditelj će vikati, kazniti, možda i udariti. Nježni roditelj će ostati pri onome što je rekao, ali se neće ljutiti na dijete što izražava osjećanja”, objašnjava Gorelik.
Ako se pristup shvati onako kako treba i tako primijeni, negativnih strana uopšte nema.
Mogu se desiti situacije u kojima će neko nježno roditeljstvo pobrkati sa plišanim vaspitanjem koje podrazumijeva nedostatak bilo kakvih granica i pravila.
A što se tiče benefita, ima ih mnogo.
Nježno roditeljstvo, ako razumijete njegovu suštinu i primjenjujete ga na pravi način, može:
- pomoći djeci da razviju samopouzdanje, samostalnost i snažne vještine emocionalne regulacije
- smanjiti vječite rasprave i borbe moći koje vodimo s djecom
- popraviti opštu klimu i odnose u porodici
- smanjiti nivo stresa i učestalost sukoba
Još jednom, nježno roditeljstvo nije udovoljavanje dječjim prohtjevima.
Ideja pristupa nije da se prosto predate i dozvolite sve. Umjesto toga, postavite sasvim jasne granice ok istovremeno dajete djetetu pravo da zbog tih granica bude nezadovoljno, ljuto, razočarano. To ne znači da će se granice pomjeriti.
Irina daje primjer djeteta koje ne želi da se obuče da krene napolje, već gleda crtani i odbija da prekine.
“Roditelj ovu situaciju može iskoristiti kao priliku da postavi granice i uspostavi autoritet” kaže ona.
Umjesto da viče na dete koje odbija da posluša, roditelj može reći: “Vrijeme za crtaće je sada završeno. Znam da je teško prekinuti kad radiš nešto zabavno. Mogu ja isključiti televizor ili to možeš uraditi ti.”
Ako dijete nastavi da odbija, roditelj će sam ugasiti televizor. Bez vikanja i svađe jer to ne donosi nikakvu korist. Dijete će, vjerovatno, reagovati burno. U tim situacijama, ako ne žurite, možete sačekati da uragan prođe. Obično ne traje predugo. Posao roditelja je upravo da, kada su mala djeca u pitanju, ostave dovoljno vremena za ovakve situacije, kada se spremaju da negdje krenu.
U slučajevima kada drugo rješenje ne postoji, čak je i oblačenje djeteta protiv njegove volje bolje rješenje od vikanja i uvreda.
Nježno roditeljstvo je zapravo jedan proces, pristup u kom ne odustajemo od svojih principa, samo ih primjenjujemo poštujući dijete i njegovu ličnost.
I tako čuvamo dobar odnos za budućnost. A treba će nam, to je sasvim sigurno.
Izvor: Zelena učionica