Generalna sekretarka Prave Crne Gore, Aleksandra Deletić podnijela je danas krivičnu prijavu protiv aktera sramnog napada na sveštenstvo i vjerujući narod Srpske pravoslavne crkve.
„Izrevoltirana jučerašnjim dešavanjima u organizaciji takozvanih bogougodnica i njihovim nazovi-performansom u Cetinjskom manastiru, kao građanka čija su vjerska osjećanja povrijeđena ovim činom nadležnom tužilaštvu predala sam krivičnu prijavu na dalje procesuiranje. Nadam se da će nadležno tužilaštvo reagovati na adekvatan način i procesuirati aktere kako bi se zaštitila vjerska osjećanja više od dvije trećine stanovništva u Crnoj Gori“, saopštila je Deletić.
Krivičnu prijavu koja je danas predata Osnovnom državnom tužilaštvu u Cetinju, prenosimo u cjelosti:
„KRIVIČNA PRIJAVA
Protiv: grupe građanki, Maje Miličković i drugih NN lica
Zbog sumnje da su dana 05.06.2022. godine u Cetinjskom manastiru, te kasnije ispred manastira tokom protesta protiv najavljenog potpisivanja Temeljnog ugovora sa Srpskom Pravoslavnom crkvom izvršili krivično djelo izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje iz člana 370 Krivičnog Zakonika Crne Gore.
Obrazloženje:
Lica protiv kojih je podnijeta krivična prijava su dana 05.06.2022. godine organizovano i namjerno upale u Cetinjski manastir, napali na ćivot Svetog Petra i na taj način djelovale u suprotnosti sa Ustavom Crne Gore, sve u namjeri da izazovu vjersku i nacionalnu mržnju i netrpeljivost protiv vjernika Srpske Pravoslavne crkve.
Kasnije su isti akteri ispred manastira povodom protesta protiv potpisivanja Temeljnog ugovora sa SPC javno i svjesno svog djelovanja, na organizovan način isticale transparente na kojima je između ostalog pisalo:
„ Pravda za silovane dječake iz Dajbaba i Cetinjskog manastira“, „Kad crkva Srbije uđe na vrata isus izađe kroz prozor!“,…
Članom 7 Ustava Crne Gore propisana je zabrana izazivanja ili podsticanja mržnje ili netrpeljivosti po bilo kom osnovu. Takođe, u članu 47 Ustava proklamovano je pravo na slobodu izražavanja, te je propisano da se ovo pravo može ograničiti samo pravom drugoga na dostojanstvo, ugled i čast i ako se ugrožava javni moral ili bezbjednost Crne Gore.
Dakle, učesnice protesta su ispred Manastira nosile transparente sa natpisima koji nesumnjivo izazivaju nacionalnu i vjersku mržnju, kojima se na javan, organizovan način širi mržnja prema pripadnicima SPC, kao i sveštenstvu, te se lažno prenose i šire informacije koje ozbiljno ugrožavaju integritet sveštenstva i SPC-a.
Naime, članom 370 Krivičnog Zakonika propisano je da ko javno podstiče na nasilje ili mržnju prema grupi ili članu grupe koja je određena na osnovu rase, boje kože, religije, porijekla, državne ili nacionalne pripadnosti, kazniće se zatvorom od šest mjeseci do pet godina.
Imajući u vidi citiranu odredbu jasno je da su u radnjama NN lica protiv kojih je usmjerena krivična prijava, ispunjeni elementi bića krivičnog djela iz člana 370 KZ-a, odnosno javno je podsticana mržnja po osnovu nacionalne i vjerske pripadnosti, što je sve očigledno ranije organizovano, imajući u vidu da su pozvani mediji koji su zabilježili ovaj skandalozan performans.
Posebno treba istaći da su lica protiv kojih je usmjerena krivična prijava bile svjesne svog djelovanja i da su znale i morale znati da svojim postupkom izazivaju nacionalnu i vjersku mržnju, čije djelovanje je snimano i javno objavljeno.
Ovakvo djelovanje je u suprotnosti i sa Evropskom Konvencijom o ljudskim pravima i osnovnim slobodama, gdje je u članu 10 stav 1 propisano da svako ima pravo na slobodu izražavanja, dok je u stavu 2 istog člana propisano da „ostvarivanje ovih sloboda, budući da uključuje obaveze i odgovornosti, može podlijegati takvim formalnostima, ograničenjima ili sankcijama predviđenim zakonom i koje su neophodne u demokratskom društvu u interesu nacionalne sigurnosti, teritorijalnog integriteta ili javne sigurnosti, sprječavanja nerada ili zločina, zaštite zdravlja i morala, ugleda ili prava drugih, sprječavanja i širenja povjerljivih informacija ili u interesu očuvanja autoriteta i nepristrasnosti sudova.
U skladu sa navedenim podnesilac prijave predlaže da državni tužilac nakon sprovedenih radnji i provedenih dokaza procesuira prijavljena lica zbog osnovane sumnje da su počinila krivično djelo iz člana 370 KZ-a”.