Pravosudna policija da bude pod okriljem Ministarstva pravde

foto: RTCG

Pravosudna policija mogla bi da počne sa radom najranije tokom naredne godine, smatra sudski vještak Marko Lakić. Ocjenjuje da je taj vid neophodan našem pravosudnom sistemu. Lakić i advokat Saša Vujović mišljenja su da bi pravosudni policajci trebalo da prođu posebne obuke i da budu pod okriljem Ministarstva pravde, a ne Uprave policije.


Radna grupa koju je formirao podpredsjednik Vlade za politički sistem, pravosuđe i antikorupciju, Momo Koprivica, sačinila je nacrt zakona o pravosudnoj policiji, koji bi uskoro trebalo da se nađe na javnoj raspravi.

Da je taj vid zaštite neophodan našem pravosudnom sistemu, smatra sudski vještak Marko Lakić.

„Jedan od razloga je zato što smo imali u pravosudnim organima, konkretno pričamo za prostorije sudove i tužilaštva, imali smo nekih neželjenih događaja kao što su aktiviranje eksplozivnih naprava ili slučaj poznat kao slučaj Tunel u Višem sudu. Iz tog razloga smatram da je neophodno uvesti pravosudnu policiju, a dodatno zato što trenutno obezbeđenje sudova i tužilaštava vrše pripadnici službe Uprave policije, odnosno MUP-a, koji nemaju trenutno kadrovskih kapaciteta“, kaže Lakić.

Tu ideju podržava i advokat Saša Vujović.

„Do sad se dešavalo da, posebno u osnovnim sudovima, kao čuvari suda, dođu službenici Uprave policije više po kazni. To čak bili ljudi koji su bili disciplinski kažnjavani i to je doživljavano kao kazna te službenike da dođu u zgradu suda ili tužilaštva i da obezbeđuju“, kaže on.

I Vujović i Lakić saglasni su da bi pravosudni policajci trebalo da prođu posebne obuke i da budu pod okriljem Ministarstva pravde, a ne Uprave policije.

„Smatram da treba da postoji posebno policijsko odeljenje koje će činiti službenici obučeni za svakodnevne probleme sa kojima se suočavaju sudije i drugi zaposleni u sudovima i tužilaštvima, kao i klijenti odnosno stranke tih pravosudnih institucija, i podrazumevalo bi i neku obuku pd samoga načina ponašanja i kontaktiranja sa tim licima do neke obuke o pravilima sudskog poslovnika i kućnog reda“, smatra Vujović.

„Oni bi pripadali Ministarstvu pravde i budžetu predviđenom za Ministarstvo pravde, sudstvo, tužilaštvo. S obzirom da vidimo da je već smanjen budžet za redovne poslove sudstva i tužilaštva, postavlja se pitanje da li ima sredstava u budžetu da se pokriju troškovi koji bi definitivno pripadali ovoj službi, od prvih svega, tehničkog opremanja. Mora se opremiti sa metaldetektorskim aparatima, sa ručnim aparatima za pretragu ljudi, a samim tim kasnije i kadrovsko opremanje ljudi, znači prijem ljudi, njihove plate, njihova uniforma i tako dalje“, upozorava Lakić.

Uz maksimalan apor svih nadležnih institucija, optimistična prognoza vještaka Lakića je da bi pravosudna policija najranije sa radom mogla početi tokom naredne godine.

Izvor: RTCG

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.