Predizborna kampanja: ZBCG o državljanstvu i jeziku, DPS opet brani državu

Vučić, Knežević, Živković i Đukanović

Pred lokalne izbore u Nikšiću i Herceg Novom naslućuje se koja će retorika dominirati na političkoj sceni.

Iz ZBCG očigledno smatraju da birače najbolje homogenizuju pričom o državljanstvu i službenom jeziku, dok će DPS sa druge strane opet sebe predstaviti kao branitelja države.

Sa treće strane, po svim istraživanjima građani smatraju da primat moraju imati teme koje se odnose na životni standard.

Međutim, prije par mjeseci pred lokalne izbore u Podgorici i Kotoru umjesto lokalnih tema u centru pažnje su takođe bila pitanja koja u prvi plan ističu status države, dvojno državljanstvo i službeni jezik.

Dan prije lokalnih izbora u glavnom gradu i Kotoru koji su se održali 29. septembra, predsjednik DPS-a Danijel Živković je predao Centru bezbjednosti Podgorica spisak sa 2.300 imena onih za koje su u toj partiji sumnjali da ostvaruju biračko pravo u Srbiji, Republici Srpskoj i Crnoj Gori.

Podsjećamo, Živković je par dana prije toga tvrdio da je sporno upisanih preko 3300 birača, a na kraju je predao spisak sa hiljadu imena manje.

Ministarstvo unutrašnjih poslova je tada saopštilo da je nakon provjere spiska utvrđeno da je samo pet osoba u birački spisak upisano nakon 31. decembra 2020. godine.

U saopštenju su naveli da su četiri osobe upisane 2021. i jedna osoba 2022. godine.
Iz MUP-a su saopštili da je u mandatu 44. Vlade sa spiska koji je tada Živković dostavio “ukupno upisano 0 lica”.

Međutim, temu o državljanstvu i jeziku sinoć je aktuelizovao lider DNP-a Milan Knežević koji je u Sremskoj Mitrovici na skupu povodom Dana državnosti Srbije poručio kako “mi Srbi u Crnoj Gori gradimo zajedničku budućnost”.

Želim odavde da poručim da ćemo se svi zajedno boriti da stotine hiljada Crnogoraca koji žive u Srbiji a izjašnjavaju se kao Srbi, dobiju pravo na dvojno državljanstvo, jer samo smo mi ostali Kurdi na Balkanu”, rekao je Knežević.

Uvjeren je, kako kaže, da će se izboriti za ovaj cilj i da “najljepši srpski jezik bude ravnopravan u Ustavnu Crne Gore”.

Da bi se promijenio Ustav Crne Gore neophodno je da predlog podrži dvotrećinska većina poslanika u Skupštini Crne Gore, a nakon toga potrebna je i tropetinska većina ukupno upisanih birača na referendumu, što je oko 320 hiljada građana.

Lokalni izbori u Nikšiću i Herceg Novom zakazani su za 12. april.

Redakcija portala PRESS

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.