Prije 230. godina otvoren Luvr

10.08.1793. Luvr, dvorac francuskih kraljeva u Parizu i jedan od najvećih i najpoznatijih svjetskih muzeja, otvoren je kao muzej od strane francuske revolucionarne vlade.

Muzej Luvr (fr. Musée du Louvre) jedan je od najvećih svjetskih muzeja. Nalazi se u središtu Pariza, na obali rijeke Sene, u zdanju nekadašnje kraljevske palate. Središnje dvorište zgrade, u kojem se danas nalazi staklena piramida, leži na osi avenije Champs Élysées i predstavlja staro jezgro Pariza (Axe historique).

Istorijat

Izgradnja palate Luvr je započela 1204. godine, a sljedećih vjekova je prerađivana i dograđivana. Današnji arhitektonski kompleks koji sačinjava velik zatvoren četvorougao s produženim sjevernim i južnim traktom je započet u vremenu Franje I. u stilu renesanse (arhitekta P. Lesko i vajar Ž. Gujon). U barokno-klasicističkom stilu gradnju nastavljaju Ž. Lemercije, L. Le Vau, a dovršava Klod Pero. Izgrađen u obliku potkovice, Luvr je predstavljao najdužu zgradu u Evropi, koja se protezala duže od tri u nizu položena Ajfelova tornja.

U drugoj polovini 17. vijeka uređeni su enterijeri, djelimično sačuvani do danas (kao Apolonova galerija sa slikama Šarla Le Bruna). God. 1692., palatu su zauzele institucije Académie des Inscriptions et Belles Lettres i Académie Royale de Peinture et de Sculpture koje su 1699. god. održale prvi od mnogih u nizu izložbenih salona. Académie (preteča Francuske likovne akademije) se zadržala u ovim prostorima sljedećih stotinu godina. Dio kraljevske palate Luvra je prvi put kao muzej otvoren javnosti 8. avgusta 1793., tokom Francuske revolucije.

Palata je proširena za vrijeme Napoleona I. i Napoleona III., a kolekcija je narasla na preko 20.000 primjeraka.

U dvorištu je 1980-ih godina podignuta aluminijsko-staklena piramida američkog arhitekta kineskog porijekla Minga Peija, a izgradnju je naručio pokojni francuski predsjednik Fransoa Miterand. Piramida je sačinjena od 673 staklene ploče i visoka je tačno 21,64 metara. Novi ulaz u muzej Luvr je postao je gotovo isto toliko popularan kao i sam muzej. Piramidu je dizajnirao američki arhitekta rođen u Kini I. M. Pei.

Muzej

Ovaj muzej sadrži jednu od najbogatijih umjetničkih zbirki na svijetu. U njemu se nalazi više od 35.000 umetničkih djela izloženih na 60.600 m², a procjenjuje se da bi posjetiteljima trebalo oko pet nedjelja da na odgovarajući način pregledaju sva djela. Vrlo bogate muzejske kolekcije podijeljene su na 8 odjeljaka: egipatski, bliskoistočni, grčki, etrurski i rimski antikviteti, te islamska umjetnost, slike, skulpture, predmeti primijenjenih umjetnosti, grafike i crteži. U njemu se nalazi i zbirka umjetničkih predmeta i stilskog pokućstva, te neprocjenjiva galerija slika svih evropskih naroda i umjetničkih razdoblja do kraja 19. vijeka. S preko 8 miliona posjetitelja godišnje, Luvr je najposjećeniji muzej na svijetu.

Najpoznatije umjetničko djelo izloženo u Luvru je Da Vinčijeva slika Mona Lisa.

Priredio: Dragan Leković

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.