PRIJETNJA: Međunarodna svemirska stanica zbog rata u Ukrajini može da padne na Evropu

Generalni direktor Ruskosmosa (Roscosmos) Dmitrij Rogozin saopštio je da Međunarodnu svemirsku stanicu (MSS) očekuje nekontrolisano skretanje s orbite na Evropu ili Sjedinjene Američke Države (SAD), ukoliko sankcije budu obuhvatile saradnju s Rusijom.

„Ako blokirate saradnju s nama, ko će spasiti Međunarodnu svemirsku stanicu od nekontrolisanog skretanja s orbite i pada na teritoriju SAD ili Evrope? Postoji i varijanta pada konstrukcije od 500 tona na Indiju i Kinu. Želite da im prijetite takvom mogućnošću? Iznad Rusije Međunarodna svemirska stanica ne leti, tako da su svi rizici – vaši. Da li ste spremni za njih?“, napisao je Rogozin na svom Telegram kanalu.

Portparol organizacije NASA rekao je za CNN da se “nastavlja rad sa svim međunarodnim partnerima, uključujući Državnu svemirsku korporaciju Roscosmos, na tekućim sigurnim operacijama Međunarodne svemirske stanice”.

“Nove mjere kontrole izvoza nastaviće da omogućavaju saradnju u civilnom svemiru između SAD-a i Rusije. Nisu planirane nikakve promjene u podršci agencije za tekuće operacije u orbiti i zemaljskim stanicama“, kazao je portparol.

Portal PRESS pratio je danas kretanje Međunarodne svemirske stanice, koja za sada ima uobičajenu putanju i koja se sada (20:20h – 25.2.2022.) nalazi iznad okeana i polako prilazi afričkom kontinentu.

Klikom na donjoj slici možete uživo da pratite kretanje Međunarodne svemirske stanice:

Nakon što je pokrenut rat u Ukrajini, predsjednik Amerike Džo Bajden izjavio je ranije da će nove sankcije protiv Rusije pogoditi rusku aerokosmičku industriju, uključujući kosmički program, pre svega onaj koji se tiče izgradnje svemirskih letjelica.

Međunarodna svemirska stanica — MSS (engl. International Space Station — ISS) je svemirska stanica (veštački satelit sa ljudskom posadom) u niskoj Zemljinoj orbiti. MSS je zajednički projekat u kojem je vodeću ulogu imalo pet svemirskih agencija – NASA (Sjedinjene Američke Države), Roskosmos (Rusija), JAXA (Japan), ESA (Evropa) i CSA (Kanada). Vlasništvo nad modulima stanice kao i njihovo korišćenje regulisano je međuvladinim sporazumima i dogovorima sklopljenim namenski za projekat MSS.

Na MSS vladaju uslovi mikrogravitacije kao i negostoljubivi uslovi otvorenog svemira (spolja), tako da se ona koristi kao istraživačka laboratorija za sprovođenje eksperimenata u mnogim poljima. Članovi posade stanice (kosmonauti i astronauti) sprovode eksperimente na poljima opšte biologije, biologije čoveka, fizike, astronomije, meteorologije i mnogih drugih.

Stanica je takođe pogodno mesto za testiranje svemirskih letjelica i druge opreme koja će biti potrebna za letove do Mjeseca i Marsa. MSS održava stalnu orbitalnu visinu od oko 400 kilometara iznad površine Zemlje – to se postiže povremenim paljenjem raketnih motora na modulu Zvezda ili raketnim motorima robotskih letelica za opsluživanje koje redovno posjećuju stanicu. Stanica napravi jednu orbitu oko Zemlje za 92 minuta i napravi 15,5 orbita u toku jednog dana.

Autor: Vladimir Otašević

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.