Korisnici Programa stručnog osposobljavanja osjetiće benefite reformi od 2023. godine jer se njihove novčane naknade usklađuju sa prosječnom platom koja raste u ovoj godini, zahvaljujući programu „Evropa sad“.
“Ovogodišnje naknade su na istom nivou, jer se usklađuju sa prosječnom platom u 2021. godini, u skladu sa Zakonom o stručnom osposobljavanju lica sa stečenim visokim obrazovanjem. Zakonom je propisano da korisnik programa prima mjesečnu novčanu naknadu (a ne zaradu) u iznosu od 50 odsto prosječne neto zarade u Crnoj Gori u godini koja prethodi zaključivanju ugovora o stručnom osposobljavanju”, saopšteno je Danu iz Ministarstva finansija i socijalnog staranja.
Iz tog resora su pojasnili da u skladu sa zakonom, naknade će se korisnicima programa stručnog osposobljavanja u 2022. godini obračunati na taj način, a u narednom periodu će iznos rasti shodno rastu prosječne zarade, do koje dovodi reforma iz programa „Evropa sad”.
Odgovarajući o zakonima, iz ministarstva Milojka Spajića su naglasili da zakoni nijesu u koliziji jer se ne radi o zaradi, nego o naknadi za program stručnog osposobljavanja, na koju ne utiče set poreskih zakona.
Podsjetimo, Zakon o Stručnom osposobljavanju usvojen je 2012. godine kako bi se svršenim akademcima pomoglo da odrade pripravnički staž u trajanju od devet mjeseci, a koji će im biti računat kao jednogodišnji.
Ove godine za program stručnog osposobljavanja javilo se 2.723 svršenih studenata.