Obaranje kineskog balona iznad istočne obale Amerike ostaće zabilježeno u analima istorije avijacije iz najmanje dva razloga. To je bila prva borbena upotreba aviona F-22 „reptor”, koji je kineski balon oborio, možda je bolje reći probušio raketom AIM-9 „sajdvinder”. Osim toga, balon je bio na visini iznad 65.000 fita, odnosno 19.000 metara, i to je najveća visina na kojoj je efektivno dejstvovano oružjem iz aviona.
U vezi s tim, treba napomenuti da ovaj slučaj ne treba miješati sa obaranjem američkog špijunskog aviona U2 1960. godine, iznad SSSR-a, jer je ta letjelica na visini od 21.000 metara pogođena dejstvom rakete sa zemlje.
Avioni iz Lenglija
Amerika je mogla uživo da posmatra obaranje balona i Pentagon je to pretvorio u nacionalni šou – da pokaže mišiće. Avioni F-22 koji su učestvovali u misiji, poletjeli su iz baze u Lengliju, u Virdžiniji. To mjesto je poznato po Centralnoj obaveštajnoj agenciji – CIA. Piloti koji su učestvovali u misiji, dobili su specijalne pozivne oznake – FRANKO 1 i FRANKO 2. Po poručniku Franku Luku, američkom pilotu iz Prvog svjetskog rata koji je oborio 14 njemačkih balona.
Inače, američko ratno vazduhoplovstvo ne želi da otkrije da li je raketa imala bojevu glavu, jer prilikom kontakta sa balonom nije bilo eksplozije. Zbog toga se pretpostavlja da je raketa samo proletjela kroz balon, odnosno, probušila ga. Takođe, čak ni avion poput F-22 koji po primjerku košta 360 miliona dolara nije svemoguć. Sumnja se da njegov radar nije mogao da prepozna balon zbog čega je u akciji morao da učestvuje i jedan F-15 koji je doletio iz baze „Barns”, u Masačusetsu.
U Pentagonu su proslavili uspješnu misiju jer je ona, u očima javnosti, opravdala investiciju vrijednu 67 milijardi dolara. Toliko je plaćeno 187 aviona F-22. Obuka svakog pilota košta 10.9 miliona dolara, pri čemu samo kaciga staje 400.000 dolara. Čak i za američke standarde to je previše zbog toga se mogu čuti kritike upućene Ministarstvu odbrane.
Da podsjetimo, kineski balon je prvi put uočen iznad Aljaske da bi ga vjetar preko Kanade doveo do Biligsa, u Montani. Ono što je u Americi izazvalo paniku jeste navodna opasnost da balon snimi silose nuklearnih interkontinentalnih raketa. U Montani se nalazi baza „Malstrom” koja upravlja sa 150 takvih silosa.
Izvor: Politika