Slučaj prvog pacijenta kod kojeg su matične ćelije izliječile dijabetes daje nadu da bi one mogle biti lijek za tu bolest. Iako su rezultati liječenja iznenađujući, jer je riječ o prvom pacijentu koji je ovim tretmanom izliječen, stručnjaci upozoravaju da taj postupak mora da bude dodatno istražen.
Liječenje dijabetesa, to jest šećerne bolesti, matičnim ćelijama rezultat je decenije rada biologa Daga Meltona. Na istraživanju matičnih ćelija kao lijeku počeo je da radi nakon što su njegova djeca oboljela od dijabetesa tipa 1.
Tijelu, inače, u slučaju dijabetesa tipa 1 u potpunosti nedostaju ćelije koje stvaraju insulin.
Biolog Melton je na embrionalne matične ćelije gledao kao na potencijalni lijek za dijabetes, zato što one imaju sposobnost da postanu bilo koja vrsta ćelija, ali su bile potrebne godine kako bi počele da proizvode insulin.
Kada je terapija matičnim ćelijama, koje su počele da proizvode insulin, bila uspješna na glodarima, bilo je potrebno da se ispita i da li ona djeluje na ljude.
Brajan Šelton, prvi pacijent koji je prošle godine počeo da liječi dijabetes matičnim ćelijama, u više navrata bio je životno ugrožen zbog niskog šećera u krvi. Prvi je pacijent koji je izliječen ovim tretmanom.
“To je potpuno novi život”, rekao je Šelton za Njujork tajms i dodao: “To je kao čudo”, dodao je.
Nakon što je dobio “infuziju” matičnih ćelija, one su počele da proizvode insulin, regulišu njegov šećer u krvi, liječeći tako dijabetes od kojeg je obolio.
Iako su rezultati liječenja iznenađujući, jer je riječ o prvom pacijentu koji je ovim tretmanom izliječen, stručnjaci upozoravaju da taj lijek još mora da bude istražen.
Mišljenje stručnjaka je i da je potrebno da se istraže i rezultati liječenja, koji još nisu objavljeni, kao i da će dalja istraživanja otkriti da li će biti neželjenih efekata i da li je ovakvo liječenje matičnim ćelijama samo privremenog karaktera.