Poslanik Demokratskog fronta Slaven Radunović smatra da se zabranom preleta ruskog šefa diplomatije Sergeja Lavrova u Srbiju, Crna Gora dovela u veoma neprijatnu situaciju da se obračinava sa velikom silom.
Izjavom da je Lavrov mogao doći vozom, prema njegovim riječima, ministar Ranko Krivokapić pokazao je da ne poštuje Rusiju.
On je istakao i da se Demokratska partija socijalsita plaši popisa jer će on, prema preliminarnim podacima DF-a, pokazati da su Srbi ravnopravan ili većinski narod u Crnoj Gori.
Radunović je u emisiji Link Radija CG kazao da u istoriji nije zabilježeno da se zabrani prelet nekom šefu diplomatije.
“Možda i ne bi sve imalo tako loš prizvuk da nije bilo nediplomatskih i ciničnih izjava ministra spoljnih poslova Ranka Krivokapića koji je zaogrnut šinjelom velikog NATO-a kazao da bi Lavrov mogao da dođe vozom. Da ruski ministar spoljnih poslova putuje tri dana i noći vozom… On na taj način pokušava da pokaže da ne poštuje Rusiju. A onda juče izjave Mila Đukanovića da nema rusofobije i da poštuje rusku državu nisu prikladne i nakon ove izjave Krivokapića zvuče smiješno”, kazao je Radunović
On kaže da treba da bude zvanično da je Crna Gora u NATO-u bez ikakvog prava glasa.
“Nas uvjeravaju da smo ravnopravni partner. Ako je ravnopravni partner stalno u situaciji da zbog tuđih intesa stvara sebi probleme, onda nešto nije u redu s ravnopravnim partnerom”, kazao je on.
Kazao je da je u vođenju politike bitno “da se ni sa kim ne posvađate i nikome do kraja ne zatvorite vrata”.
“To da ne može šef diplomatije koji je uvijek u misiji glađenja nesporazuma i pregovora, da mu vi onemogućavate da može da putuje, ne sjećam se takvih situacija ikad prije. Podsjetiću vas da postoje druge članice NATO-a kao što su Turska i Mađarska koje traže izuzeća da bi se izborile za sopstveni interes”, kazao je on.
I danas smatra da je Crna Gora umjesto ulaska u NATO trebalo da sačuva neutralnost.
“Mi sad nismo u mogućnosti da utičemo na stvari koje se tiču nas. Mislim da je Milo Đukanović prodao neutralnost Crne Gore kako bi kupio svoju slobodu”, istakao je on.
Popis bi trebalo da bude tehničko i statističko pitanje, smatra Radunović.
“Ali pošto se godinama pokušava suzbiti postojanje jednog naroda u Crnoj Gori sad to dolazi na naplatu pošto više DPS-ovi sateliti nemaju punu vlast. Sada će se vidjeti da je neko 10 godina radio neke stvari na silu, mijenjao jezike, zastavu. Problem je što će po našim preliminarnim podacima popis pokazati da su Srbi ravnopravan ili čak možda relativno najveći narod u Crnoj Gori. To je problem zašto se ne dozvoljava da se održi popis”, kazao je on.
Smatra da bi sve manje trebalo da bude bitno ko koji jezik govori, jer bi trebalo da smo svi ravnopravni.
“Neke su stvari blago ispravljene, s tim što to ne treba da bude ni na čiju štetu. Popis treba da nam pokaže najprije koliko ljudi živi u Crnoj Gori, podatke o starosnoj, obrazovnoj strukturi. Da vidimo ko najviše napušta Crnu Goru, a ja mislim da su to Bošnjaci. To što se oni boje popisa, ja ih razumijem”, kazao je on.
Govoreći o Otvorenom Balkanu, Radunović kaže da su zapadni partneri podržali inicijativu, ali su crnogorski politički subjekti to dočekali na nož nakon početnih različitih glasova iz Brisela.
“Ovi sporazumi ne predstavljaju nikakve suprotnosti sa agendama za ulazak u EU. Kome može da bude gore da ne čekate po granicama, da kamioni ne stoje u kilometarskim redovima?”, kazao je on.
Komentarišući spekulacije da se ne vjeruje fitosanitarnim inspekcijama iz regiona, Radunović kaže da su najupitnije crnogorske institucije.
“Ja mislim da naši partneri iz Otvorenog Balkana treba više da brinu šta je s kamionima koji se zapečate u Crnoj Gori”, dodaje Radunović.
Ne vidi na koji način Srbija može da ugrozi Crnu Goru učešćem u toj inicijativi.
“Uvijek će veći biti veći, jači biti jači, tako je i u EU, i u NATO savezu i u Otvorenom Balkanu. Bitno je da vas taj neko poštuje. Ja nisam vidio da na bilo koji način Srbija ili bilo koja od tih zemalja može da ugrozi Crnu Goru. Šta tek reći o budućem vremenu kada nas čeka Njemačka, Holandija, Francuska i njihove privrede. Ovo je dobar trening za sve nas da se prilagođavamo većim tržištima”, kazao je on.
Smatra da će se zahvaljujući Otvorenom Balkanu strasti u regionu smiriti.
“Mislim da je ovo dobra prilika i mislim da svi koji se protive tome, rade to iz partikularnih političkih interesa zbog ideologije koju promovšu i zahvaljujući kojoj opstaju”, rekao je Radunović.
Ipak, dodaje da je prioritet Evropska unija.
“Ja bih prvi bio protiv rješenja koja nas udaljavaju od EU, ali njih nema jer su sve ove zemlje okrenute ka EU”, istakao je poslanik DF-a.
Govoreći o potpisivanju Temeljnog ugovora kazao je da ne vidi zašto se digla prašina oko toga i da se nada da će se on potpisati i da ćemo prestati da pričamo o tome.