Ministri iz baltičkih zemalja upozorili su da bi rusko ometanje GPS signala nad djelovima Evrope, za što optužuju Rusiju, moglo dovesti do vazdušne katastrofe nakon što su smetnje s navigacijskim signalima prisilile dva finska aviona da se okrenu usred leta, piše Index.hr.
Ministri vanjskih poslova Estonije, Latvije i Litve upozorili su tokom vikenda na opasnosti od ometanja GPS-a u regiji Baltičkog mora, koje je intenzivirano posljednjih nedjelja.
U četvrtak i petak dva aviona finskog avioprevoznika Finnaira iz Helsinkija za estonski grad Tartu bili su prisiljeni okrenuti se i vratiti zbog ometanja GPS-a. Kako je obavljeno, piloti nisu mogli sigurno navigirati do planiranog odredišta.
“To je kao da vam neko ugasi svjetla dok vozite noću”
“Ako vam neko ugasi svjetla dok vozite noću, postaje opasno. Stvari u baltičkoj regiji u blizini ruskih granica sada postaju preopasne da bi se ignorisale”, rekao je za Financial Times Gabrielius Landsbergis, ministar vanjskih poslova Litve.
Margus Tsahkna, estonski ministar vanjskih poslova, dodao je: “Ono što se događa s GPS-om smatramo dijelom neprijateljskih aktivnosti Rusije i svakako ćemo o tome razgovarati s našim saveznicima. Takve akcije su hibridni napad i prijetnja su našem narodu i sigurnosti i mi ih nećemo tolerisati.”
Pogođeni deseci hiljada civilnih letova
Deseci hiljada civilnih letova pogođeni su ometanjem GPS-a posljednjih mjeseci, tvrde stručnjaci. Ometanje, koje utiče na sve korisnike GPS-a u tom području, takođe je uticalo na signale koje koriste brodovi u Baltičkom moru, što je dovelo do upozorenja švedske mornarice o sigurnosti plovidbe.
Ometanje GPS-a je lako izvesti relativno jeftinom opremom, tvrde stručnjaci.
Optužuju Rusiju
Nijedna zemlja nije priznala da stoji iza ometanja signala na Baltiku, ali zvaničnici u regiji rekli su da nema sumnje da Rusija stoji iza ometanja i sa svog kopna i iz svoje eksklave Kalinjingrada, smještene između Poljske i Litve na Baltičkom moru.
Visoki zvaničnik rekao je da je jedna od teorija da Rusija pokušava zaštititi Kalinjingrad od mogućih napada ukrajinskih bespilotnih letjelica. Kremlj nije odgovorio na zahtjev za komentar.
Britanci potvrdili ometanje kod ruske eksklave
Ujedinjeno Kraljevstvo potvrdilo je u martu da je vladinom avionu koji je prevozio ministra obrane Granta Šapsa bio ometen GPS signal u blizini Kalinjingrada dok je letio kući iz Poljske.
Dana Gouard, stručnjakinja za GPS tehnologiju, rekla je: “Šanse za nesreću rastu.” Gouard, predsjednica fondacije Resilient Navigation and Timing, koja zagovara korisnike GPS-a, dodala je da iako su rezervni sistemi bili dostupni, posade aviona nisu toliko obučene za rad s njima kao s GPS-om: “Kada ukinete GPS, vazduhoplovstvo postaje manje uspješno i manje sigurno.”
Većina vazdušnih luka može omogućiti slijetanje bez GPS-a, ali ne sve
Juho Sinkonen, voditelj operacija u Finnairu koji ima 22 godine iskustva kao pilot, rekao je da se smetnje GPS-a povećavaju od 2022. i da predstavljaju “smetnju bez neposrednog uticaja na sigurnost”.
Većina vazdušnih luka imala je opremu koja je omogućila slijetanje aviona bez GPS-a, dodao je Sinkkonen, ali Tartu je “jedna od rijetkih vazdušnih luka gdje procedure prilaska zahtijevaju GPS signal”.
Baiba Braže, ministrica vanjskih poslova Latvije, rekla je: “Ove incidente shvaćamo ozbiljno. Naše relevantne institucije su u kontaktu s kolegama u drugim zemljama.”
“Saveznici ne bi trebali ravnodušno gledati na ovo”
Stručnjaci kažu da postoji nekoliko načina za ometanje GPS-a, pri čemu se izvor jednog navodno nalazi u Kalinjingradu, drugi je odgovoran za poremećaje u Estoniji i Finskoj, a treći izvor utiče na krajnji sjever Norveške i Finske.
Baltički zvaničnici razgovaraju o ometanju GPS-a sa saveznicima i pozivaju Rusiju da prestane izlagati civilne avione opasnosti.
Marko Mihkelson, šef odbora za vanjske poslove estonskog parlamenta, rekao je: “Saveznici ne bi trebali ravnodušno gledati na rusko ometanje GPS signala i ugrožavanje međunarodnog vazdušnog prometa.”