Američki predsjednik Džo Bajden i njegov ruski kolega Vladimir Putin, svojim potezima poslednjih par nedjelja, vratili su svijet u vrijeme kada se strepjelo da li će, kao davne 1962. godine, ponovo izbiti nuklearna kriza između SAD i SSSR, tj. današnje Ruske Federacije.
Naime, glavnokomandujući ruske mornarice Aleksandar Moisejev izjavio je danas da će odred ruskih vojnih brodova ipak sjutra stići na Kubu.
On je pojasnio i da do posjete ruskih brodova dolazi u okviru međunarodne saradnje Rusije i Kube.
Ovaj odred predvodiće fregata sa modernim naoružanjem, a u njemu će, kako je otkrio Mojsejev, biti i nuklearna podmornica.
Kubansko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je u četvrtak da će fregata “Admiral Gorškov” i nuklearna podmornica “Kazanj” pristići u luku kod Havane uz pratnju dva pomoćna plovila.
U saopštenju je istaknuto da nijedan od brodova ne prevozi nuklearno oružje i da njihov dolazak na ostrvo ne predstavlja nikakvu pretnju za region.
SAD ovaj potez, za sada, ne vide kao prijetnju
SAD ne vide očekivani dolazak malog broja aviona i brodova kao prijetnju.
Ipak, kako prenose tamošnji mediji, američka mornarica će pratiti situaciju.
Najava dolaska ruskih brodova, među kojima i nuklearne podmornice, dolazi posle nove eskalacije u Ukrajini, nekoliko dana nakon što je američki predsjednik Džo Bajden dao Ukrajini dozvolu da izvrši ograničene napade unutar ruske teritorije američkim oružjem.
Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je da Moskva zadržava mogućnost “asimetričnog odgovora”, odnosno slanja oružja u zemlje iz kojih bi mogle da budu napadnute snage zapadnih država.
On je postavio pitanje zašto Rusija “ne bi imala pravo da snabdeva našim oružje iste klase one regione sveta gde mogu biti napadnuti osetljivi objekti tih zemalja koje to čine protiv Rusije(?)”.
Kubanska raketna kriza 1962. umalo dovela do nuklearnog rata
Podsjećamo, ovo nije prvi put da ruski ratni brodovi dolaze na Kubu.
Naime, sad već davne 1962. umalo je došlo do nuklearnog rata između tako što su prvo SAD razmjestile rakete srednjeg dometa u Turskoj i Italiji, a kao odgovor na to SSSR je instalirao nuklearne rakete na Kubi.
SAD su to proglasile prijetnjom svojoj bezbjednosti i uvele pomorsku blokadu ostrva.
Poslije višednevnog pregovaranja SSSR je povukao oružje, a SAD su obećale da neće napasti Kubu da bi, 11 mjeseci kasnije, američko nuklearno oružje u Turskoj bilo deaktivirano i uvedena je tzv. crvena linija između Moskve i Vašingtona.
Redakcija portala PRESS