Američki naučnici otkrili su veliku količinu rijetkih metala potrebnih za prelazak na čistu energiju kroz analizu toksičnog otpada uglja iz elektrana širom SAD, prenio je danas CNN.
Uprkos riziku da ovaj otpad iscuri u obližnje vodene tokove i zagadi zemljište, on takođe predstavlja ”riznicu rijetkih elemenata” koji su neophodni za tranziciju ka čistoj energiji.
Naučnici su analizirali pepeo uglja iz elektrana širom SAD i otkrili da on potencijalno sadrži oko 11 miliona tona rijetkih elemenata, skoro osam puta više od količine koju SAD imaju u domaćim rezervama, u vrijednosti od oko 8,4 milijarde dolara, prema nedavnom istraživanju koje je sproveo Univerzitet Teksasa u Ostinu.
U otpadu se nalazi skup metalnih elementata, poput skandijuma, neodimijuma i itrijuma, koji postoje u Zemljinom jezgru, i mogu da se koriste u proizvodnji električnih vozila, solarnih panela i vetroturbina.
Ovi metali nisu rijetki u prirodi, ali ih je teško odvojiti od rude koja ih okružuje, zbog čega potražnja nadmašuje ponudu, dok se očekuje da će potražnja za metalima porasti za oko sedam puta do 2040. godine.
SAD trenutno uvoze više od 95 odsto rijetkih zemljanih elemenata, od kojih velika većina dolazi iz Kine, a američki naučnici upozoravaju da je neophodno da se ta situacija brzo promijeni zbog, kako navode, bezbjednosnih rizika, prenosi Tanjug.
Izvor: Nezavisne