Saga o gašenju KAP-a i dalje bez epiloga

Ni gotovo dvije godine nakon donošenja odluke o gašenju Kombinata aluminijuma (KAP) nema pomaka u sudskom sporu koji protiv Elektroprivrede (EPCG) vodi kompanija “Uniprom”. Kompanija Veselina Pejovića traži odštetu od 17 miliona eura zbog toga što EPCG nije htjela da nastavi da snabdijeva KAP po cijeni od oko 45 eura po megavatu, već po mnogo većoj, usljed rasta cijena električne energije na berzi, pa je “Uniprom” donio odluku da ugasi proizvodnju u aluminijumskoj fabrici.

Iz “Uniproma” tvrde da je EPCG krivac za gašenje KAP-a jer je podigla cijenu struje za 300 odsto mimo ugovora. Tužbom traže minimum 17,4 miliona eura i to samo za period od decembra 2021. do marta 2022. godine, dok se tužbeni zahtjev odnosi na kompletnu 2022. godinu, jer je ugovor raskinut 31. decembra 2021. godine, a u “Unipromu” smatraju da je trebalo da bude automatski produžen do kraja 2022. godine, te će konačan iznos utvrditi vještačenje koje su tražili.

EPCG je tada tvrdila da nemaju obavezu da nastave da “Unipromu” prodaju struju po nižoj cijeni jer bi time sebi pričinili štetu, dok iz “Uniproma” navode da se cijena nije mogla podići samo njima već kompletnoj kategoriji velikih potrošača.

Tužbeni zahtjev “Uniprom” je podnio 12. marta 2022. godine, odnosno dva mjeseca nakon gašenja proizvodnje u KAP-u, u kom se ističe da je EPCG podigla cijenu megavata sa 45 na 183 eura. U “Unipromu” smatraju da je ugovor po istoj cijeni morao da se produži do kraja 2022. godine, dok su iz EPCG isticali da na međunarodnim berzama kupuju struju po cijeni od po 150 eura, te da bi, ukoliko bi nastavili da prodaju megavate “Unipromu” po cijeni od 45 eura, sebi nanijeli štetu od 60 miliona eura.

Pripremno ročište počelo je u martu, ali i dalje nije zaključeno, niti je glavna rasprava počela. Juče je pripremno ročište ponovo odloženo zbog dostavljenih podnesaka od strane pravnih zastupnika “Uniproma”, koji će na narednom ročištu predložiti i saslušanje nekoliko svjedoka. Advokati EPCG su ostali pri navodima da je zahtjev Pejovićeve kompanije neosnovan.

Sudija Radmila Perović u međuvremenu je stranke poslala na medijaciju, međutim, mirno rešavanje spora nije uspjelo.

Kako je “Dan” ranije pisao, “Uniprom” je u tužbi naveo da je odštetni zahtjev za decembar 900 hiljada, za januar 4,7 miliona, za februar oko pet miliona, a za mart oko 6,7 miliona. S obzirom na to da je za prva tri mjeseca 2022. godine šteta prema proračunu “Uniproma” bila oko 16 miliona, to bi značilo da je mjesečni prosjek štete po tu kompaniju, zbog raskida ugovora, preko pet miliona. Ukoliko se uzme u obzir da je na mjesečnom nivou prosječna odšteta pet miliona, onda bi za narednih devet mjeseci odšteta trebalo da iznosi oko 45 miliona eura, čime bi odštetni zahtjev prešao 60 miliona eura.Prema navodima advokata “Uniproma” Zorana Vukčevića, EPCG je podizanjem cijene struje nanijela štetu “Unipromu”.– Za ovako nešto ne postoji primjer nigdje od kako se struja proizvodi i prodaje. Sve je urađeno kako bi se nanijela šteta “Unipromu” – kazao je Vukčević.Naredno ročište zakazano je za 1. februar naredne godine.

I zaostali računi predmet spora

Ovo nije jedini spor koji vode EPCG i “Uniprom”, pa je tako prošle sedmice u sporu u kom državna energetska kompanija traži naplatu duga za struju za poslednja dva mjeseca 2021. godine “Uniprom” predložio da se taj dug koji sa kamatama iznosi oko pet miliona eura, naplati ustupanjem emisionih kredita u navedenom iznosu. “Uniprom”, prema navodima svojih pravnih zastupnika, posjeduje emisione kredite u iznosu od oko sedam miliona i smatra da bi se spor završio preuzimanjem kredita u predviđenom iznosu jer “Uniprom” nema mogućnost da ih ustupi nekom drugom, a EPCG trebaju zbog TE Pljevlja. O navedenoj ponudi menadžment državne kompanije tek treba da se izjasni.

Izvor: Dan

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.