Ministar rudarstva, nafte i gasa Admir Šahmanović je u razgovoru za CdM poručio da vjeruje da je za Crnu Goru, kao malu i zemlju kojoj je potrebno jačanje energetske sigurnosti, uključivanje u globalnu tranziciju ka zelenim tehnologijama od strateške važnosti.
“Naša vizija je jasna – želimo stvoriti energetski sistem koji je održiv, inovativan i konkurentan, a vodonik u tome ima važnu ulogu”, istakao je on.
Ministar kaže da je vodonik više od energenta – on je simbol napretka, održivosti i odgovornosti prema budućim generacijama. Dodaje da intenzivno rade na tome da Crna Gora bude prepoznata kao predvodnik u regionu u oblasti vodoničnih tehnologija.
“Kao država, imamo odgovornost da budemo predvodnici u energetskoj tranziciji i postavimo temelje za zelenu ekonomiju. Svjesni izazova, odlučni smo da istrajemo i osiguramo bolje uslove za sve naše građane. Ovo je naša šansa da budemo dio globalne promjene, a mi ćemo je, kao odgovorni kreatori politika, iskoristiti”, naveo je Šahmanović.
Strategija
Dalje je objasnio strategiju i planove na ovom polju, kao i značaj vodonika.
“Kao odgovorni kreatori politika, smatram da je naša obaveza da predvodimo energetske promjene koje donose dugoročnu korist našim građanima i državi. Vodonik nije samo energent budućnosti – on je jedan od globalnih odgovora za ispunjenje klimatskih ciljeva, ekonomski razvoj i energetsku sigurnost”, rekao je on.
Prema njefovim riječima, Crna Gora se obavezala da do 2030. smanji emisije gasova sa efektom staklene bašte za 55 odsto i poveća udio obnovljivih izvora energije na 50 odsto u ukupnoj potrošnji.
“Smatram da bez uključivanja zelenog vodonika kao jednog od ključnih energenta, ti ciljevi neće biti mogući. Vodonik ima potencijal da transformiše sektor transporta, koji je najveći emiter štetnih gasova, i omogući prelazak na čistu i održivu mobilnost. Takođe, vjerujem da njegov doprinos u skladištenju energije iz obnovljivih izvora može značajno unaprijediti stabilnost našeg energetskog sistema”, naglašava Šahmanović.
Crna Gora – predvodnik u regionu
Podvlači da intenzivno rade na tome da Crna Gora bude prepoznata kao predvodnik u regionu u oblasti vodoničnih tehnologija.
“Uz pomoć stručnjaka i međunarodnih partnera, pripremili smo Nacrt Strategije zelenog vodonika za period 2025–2030. Smatram da je ovo značajan korak naprijed jer definiše ne samo naše ambicije već i konkretne korake ka njihovom ostvarenju. Naša odgovornost kao kreatora politika i strategija je da stvorimo osnovu za razvoj ekonomije zasnovane na vodoniku, od regulative i infrastrukture do razvoja stručnih kadrova”, ističe ministar.
Benefiti
Šahmanović smatra da vodonik donosi višestruke benefite.
“Prvo, njegova primjena vodi ka čistijem vazduhu i zdravijem okruženju za naše građane. Drugo, energetska nezavisnost je strateški cilj, a zeleni vodonik nas približava ostvarenju tog cilja. Otvaranjem novih radnih mjesta u sektoru zelene ekonomije i podsticanjem industrijskih inovacija, doprinosimo i ekonomskom rastu. Duboko vjerujem da će Crna Gora, ulaganjem u vodonične tehnologije u budućnosti, osigurati dugoročnu stabilnost i konkurentnost na evropskom tržištu”, ocijenio je on.
Dodao je da su, kao odgovorni, svjesni da su ovi projekti izuzetno zahtjevni, kako finansijski, tako i tehnički. Međutim, vjeruje da to ne smije biti prepreka našem napretku.
“Naša uloga je da stvorimo modele saradnje koji uključuju međunarodne partnere, evropske fondove i privatni sektor. Smatram da je ključ u regionalnoj saradnji i zajedničkim projektima, jer energetska tranzicija ne poznaje granice. Istovremeno, radimo na razvijanju zakonodavnih i institucionalnih okvira koji će omogućiti transparentno i održivo sprovođenje ovih projekata”, naglašava on u razgovoru sa CdM.
Sinergija
Na pitanje šta je potrebno da bi se ova strategija uspješno sprovela, Šahmanović kaže da smatra da je neophodna sinergija tri ključna elementa: saradnja, edukacija i vizija.
“Prije svega, vjerujem da svi akteri – od države i privrede do akademske zajednice i građana – moraju biti uključeni u ovaj proces. Edukacija stručnih kadrova za vodonične tehnologije je od presudnog značaja, jer bez njih implementacija nije moguća. Konačno, smatram da je dugoročna vizija ključna – ovo nije projekat koji će donijeti rezultate preko noći, ali uz strateški pristup, uvjeren sam da ćemo napredovati”, navodi on.
Naša vizija je jasna: prezentacija Nacrta strategije svim zainteresovanim stranama, kako bismo dobili povratne informacije i zajednički definisali dalji pravac.
“Paralelno, radimo na razmatranju mogućih projekata, fokusirajući se na sektore transporta i skladištenja energije. Sarađujemo sa međunarodnim partnerima i analiziramo tržišta i izvore finansiranja. Smatram da će regionalna saradnja igrati ključnu ulogu u postizanju naših ciljeva”, poručio je Šahmanović u razgovoru za CdM.
Izvor: CdM