Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Republike Sjeverne Makedonije, Cvetan Tripunovski boravio je danas ministru Vladimiru Jokoviću u posjeti.
Tom prilikom je potpisan Protokol o naučnoj, tehničkoj i ekonomskoj saradnji u oblasti poljoprivrede, u cilju nastavaka i unapređenja bilateralne saradnje između dvije države, u oblastima koje su ključne za poljoprivredni i ruralni razvoj. Protokol su potpisali ministri Vladimir Joković i Cvetan Tripunovski.
– Prethodni Protokol koji je važio do 2018. godine omogućio je razmjenu iskustava, tehničke dokumentacije i saradnju u projektima od značaja za obije države. Njegova primjena uključivala je formiranje Radne grupe koja je koordinisala aktivnosti predviđene Protokolom, što je u praksi dovelo do realizacije više zajedničkih aktivnosti, naročito u oblasti razmjene stručnih kadrova. Ova iskustva su temelj za nastavak saradnje. Pozitivni rezultati iz prethodnog perioda motivisali su obije strane da usaglase novi okvir za saradnju kako bi nastavili s uspješnim praksama i proširili oblasti zajedničkog djelovanja- navodi se u saopštenju.
Zaključivanje novog Protokola proizilazi i iz potrebe da se prodube aktivnosti vezane za zajedničke projekte, regionalnu saradnju, razmjenu znanja i podršku u procesu evropskih integracija.
– Zaključivanje Protokola o naučnoj, tehničkoj i ekonomskoj saradnji u oblasti poljoprivrede između Crne Gore i Republike Sjeverne Makedonije od značaja je za unapređenje bilateralnih odnosa u sektoru koji direktno utiče na socioekonomski razvoj ruralnih područja. Ovaj Protokol predstavlja platformu za razmjenu znanja, iskustava i najboljih praksi u oblastima poput zaštite bilja, organske poljoprivrede i ruralnog turizma, omogućavajući prilagođavanje poljoprivredne politike savremenim izazovima- navodi se u saopštenju.
Razvijanje zajedničkih projekata, poput onih koji se fokusiraju na navodnjavanje, agro-turizam i zaštitu životne sredine, doprinosi stvaranju održivog sistema proizvodnje hrane. Povezivanjem naučno-istraživačkih institucija, Protokol podstiče razvoj inovativnih metoda u poljoprivredi, čime se jačaju kapaciteti za suočavanje s izazovima poput klimatskih promjena i tržišnih fluktuacija.
Dugoročni cilj ovog Protokola je jačanje saradnje u okviru evropskih integracija kroz sinhronizaciju politika u oblasti poljoprivrede, implementaciju IPARD programa i koordinaciju sa relevantnim međunarodnim organizacijama.
Izvor: Dan