Premijer Dritan Abazović i ministar pravde Marko Kovač razgovaraju sa predsjednicom Skupštine Crne Gore Danijelom Đurović o daljim koracima u vezi sa predlaganjem Zakona o porijeklu imovine. Prema nezvaničnim saznanjima Portala RTCG iz Parlamenta, premijer i predsjednica parlamenta pokušavaju da postignu dogovor o mogućnostima promjene nacrta Zakona i kada bi se o tome moglo raspravljati na plenumu. Iako je planirano da radna grupa u parlamentu raspravlja o ovom zakonu, te sjednice nije bilo. Uz to se i ne zna kada će biti nastavljena sjednica plenuma, iako je bila najavljena za danas u 16 sati.
Ranije je u Skupštini Crne Gore odlučeno da radna grupa pokuša da unaprijedi to zakonsko rješenje a u međuvremenu je održano nekoliko sjednica. Radna grupa je dogovorila metodologiju rada, a djelovala je u svijetlu kritika koje su upućivane iz nevladinog sektora, posebno iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS).
MANS je poslednjih dana objavio niz slučajeva – od šverca cigareta devedesetih, slučaja Svetozara Marovića, bogatstva Branislava Brana Mićunovića.
Naveli su da su ti slučajevi bili aktuelni posljednjih dvadesetak godina, a tvrde da zahvaljujući Vladinom predlogu detalji tih slučajeva i porijeklo imovine pomenutih osoba neće biti provjeravani. Zatražili su da Vlada povuče zakon.
U decembru su iz MANS-a kazali da je taj zakon dobio negativno mišljenje Evropske komisije, u kome je isticano da ga je potrebno značajno unaprijediti i organizovati javne konsultacije.
“Te konsultacije ne samo što su izostale, već je Vlada mjesecima skrivala zakon od javnosti, uprkos obećanjima resornog ministra”, saopšteno je tada iz MANS-a.
Izvor: RTCG