Savjet Centralne banke Crne Gore usvojio je Makroekonomski izvještaj CBCG za drugi kvartal 2024. godine, u kome je istaknuto da se u tekućoj godini očekuje umjereniji ekonomski rast u odnosu na 2023. godinu. Podaci za prvih šest mjeseci 2024. godine ukazuju na pozitivne trendove u sektorima saobraćaja, trgovine i građevinarstva, dok je, sa druge strane, zabilježen pad industrijske proizvodnje.
Pozitivni trendovi su evidentirani na tržištu rada, gdje je došlo do značajnog rasta broja zaposlenih i pada broja nezaposlenih.
“Podaci o poslovanju banaka za prvih šest mjeseci tekuće godine pokazuju da je bankarski sektor poslovao sigurno i stabilno, uz visoke parametre likvidnosti i solventnosti. Koeficijent adekvatnosti kapitala na kraju drugog kvartala 2024. godine iznosio je 19,5%, uz nastavak stabilnog poslovanja banaka”, navodi se u saopštenju.
Potrošačke cijene u Crnoj Gori su, kako se navodi, u prvoj polovini 2024. godine bile u prosjeku više za 4,8% u poređenju sa istim periodom 2023. godine, dok su u junu ove godine cijene bile više za 4,1% u odnosu na isti mjesec prethodne godine. Ovo je konstatovano u Izvještaju o kretanju cijena za drugi kvartal 2024. godine, koji je takođe usvojen na sjednici Savjeta. Modelska procjena inflacije za decembar 2024. godine prognozira da će se inflacija kretati u intervalu od 2,2% do 5,1%, sa centralnom projekcijom od 3,5%. Ekspertska procjena CBCG je slična modelskoj i ukazuje da se u ovoj godini može očekivati inflacija u rasponu od 2% do 4%, sa centralnom projekcijom od 3%.
Savjet je takođe usvojio Izvještaj o rezultatima ankete o kreditnoj aktivnosti banaka za drugi kvartal 2024. godine.
“Banke su ocijenile da su u drugom kvartalu tekuće godine ublaženi kreditni uslovi za privredu i stanovništvo, u vidu nižih kamatnih marži za kredite. Kreditni uslovi za sektor stanovništva su značajnije ublaženi, na šta je uticala zajednička akcija CBCG i banaka na kreiranju povoljnijih uslova za zaduživanje stanovništva. Takođe, banke su u anketi istakle da je došlo do smanjenja provizija i naknada i produženja ročnosti i grejs perioda, kao i ublažavanja zahtjeva u pogledu kolaterala, vrijednosti hipoteke i učešća i depozita. U trećem kvartalu banke očekuju dalji pad kamatnih marži”, kaže se u saopštenju.
Na sjednici je donijeto i rješenje o izdavanju odobrenja za pružanje platnih usluga platnoj instituciji „PrestoPay“ DOO Podgorica.
Izvor: Gradski.me