Državno tužilaštvo Crne Gore je u 2022. godini primjenjivalo je mjere tajnog nadzora prema 26 osoba i to je dovelo do podizanja optužnica.
Međutim, u radu Specijalnog tužilaštva takve mjere dovele su do dokaza dovoljnih za optuženje u 12 predmeta. Tu informaciju sadrži Godišnji izvještaj o radu Državnog tužilaštva i Tužilačkog savjeta za 2022. godinu. Dokument je dostavljen Skupštini Crne Gore.
U prošloj godini državna tužilaštva su formirala 102 predmeta i predložila 599 mjera tajnog nadzora, i svi ti predlozi su prihvaćeni.
Kad je u pitanju Specijalno državno tužilaštvo oni su izvršili 155 mjera tajnog nadzora i snimanja telefonskih razgovora i drugih komunikacija na daljinu.
Kad je u pitanju ulazak u prostorije radi tajnog fotografisanja i video i audio snimanja, to je urađeno u 151 slučaju.
U 12 predmeta koje je pokrenulo Specijalno državno tužilaštvo, korišćene mjere tajnog nadzora, dovele su do dokaza potrebnih za podizanje optužnice. Zanimljivo je i da u šest slučajeva te mjere nisu dale osnov za podizanje optužnice.
Tajno praćenje i video i audio snimanje osoba i predmeta sprovedeno je od strane SDT-a u 162 slučaja.
Iz Vlade Crne Gore ranije su rekli da efikasna borba protiv teških oblika kriminala, posebno organizovanog kriminala i korupcije nije moguća bez postojanja sveobuhvatne liste specijalnih istražnih metoda, u koje spadaju mjere tajnog nadzora.
Iz tog razloga i međunarodnih standarda koje je Crna Gora ratifikovala i na koje se obavezala, prije svega konvencija Ujedinjenih nacija protiv transnacionalnog organizovanog kriminala, država može da omoguće primjenu specijalnih istražnih tehnika i metoda.
Posebno može da primijeni mjere prikrivenog isljednika i kontrolisane isporuke.
Izvor: RTCG