SDT nije tražilo pritvor za Radulovića zbog ratnog zločina u BiH

Nikšićanin Ranko Radulović je sredinom februara ove godine izašao iz pritvora nakon više od tri godine provedene u spuškom zatvoru, uz kontrolu elektronskog nadzora.

On je u zatvoru bio nešto duže nego pripadnici njegove kriminalne grupe Stefan Perović i Nikola Mandić, kojima je pritvor ukinut nakon tri godine, jer je morao da odsluži kaznu zbog izvršenja drugog krivičnog djela.

Iako je u međuvremenu protiv Radulovića potvrđena još jedna optužnica, Specijalno državno tužilaštvo nije predložilo da mu se odredi pritvor i on će sa braniti sa slobode u sudskom procesu u kojem se tereti za ratni zločin na teritoriji BiH, prenosi DAN.

Protiv kriminalne grupe ovog kontroverznog Nikšićanina pred Višim sudom u Podgorici u toku je krivični postupak i prvostepena presuda nije donijeta u zakonskom roku od tri godine, pa im je pritvor morao biti ukinut po sili zakona.

Na predlog SDT-a, okrivljenima su prilikom ukidanja pritvora određene mjere nadzora, među kojima i kontrola elektronskog nadzora. Od ostalih mjera izrečena im je i obaveza povremenog javljanja upravi nikšićke policije, privremeno oduzimanje putnih isprava – pasoša i zabrana napuštanja boravišta dok traje ova mjera. Oni se ne smiju udaljavati van granica Nikšića, osim po pozivu suda.

Sude mu i za planiranje više likvidacija

Pred Višim sudom u Podgorici u toku je postupak protiv Radulovića po optužbi da je planirao likvidacije bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i njegovog sina i braće Vilotijević, dok su mete Igora Vukotića iz „škaljarskog klana“, prema optužnom aktu, bili visoko pozicionirani službenici bezbjednosnog sektora Zoran Lazović, Duško Golubović, Duško Koprivica, njegov sin i istaknuti pripadnici „kavačkog klana“.

U optužnici je predočeno da su Radulovićeva grupa i „škaljarski klan“ razmjenjivali informacije o osobama koje treba ukloniti.

Prema optužnici, na čelu tri kriminalne grupe bili su Ranko Radulović, Erogen Brajović i Igor Vukotić.

Istražitelji su na osnovu svjedočenja svjedoka saradnika Jadranka Jonskog razotkrili djelovanje grupe i rasvijetlili ubistvo bivšeg fudbalera Gorana Lenca.

Nakon što su bosanskohercegovačke vlasti crnogorskim pravosudnim organima ustupile predmet protiv Radulovića, iz Višeg suda „Danu“ je potvrđeno da je optužnica protiv tog Nikšićanina potvrđena 16. decembra prošle godine i da se predmet nalazio kod sudije tog suda Dragoja Jovića, koji je u međuvremenu prešao u istragu, pa je slučaj zadužila sudija Nada Rabrenović. Ono što je interesantno jeste da SDT nije predložilo određivanje pritvora Raduloviću iako se radi o optužbi za ratni zločin.

Radulovića je još 2018 godine saslušavan pred tužiocem Specijalnog odjeljenja za ratne zločine Lidijom Vukčević na okolnosti optužbe za ratni zločin, po zamolnici pravosudnih organa Bosne i Hercegovine. Prema nezvaničnim informacijama, Radulović je tada negirao optužbe, a na predmet je stavljena oznaka tajnosti

Prema u međuvremenu potvrđenoj optužnici, Radulović se tereti da je od 27. jula do 31. augusta 1992. godine, kao pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS), učestvovao u napadu na civilno stanovništvo na području Foče, koji je za posljedicu imao smrt. Kako se navodi, napad su izvršile vojne, paravojne i policijske snage takozvane Srpske Republike BiH, a potom Republike Srpske, a on je znao da njegove radnje čine dio tog napada.

– Radulović je učestvovao u uzimanju talaca bošnjačke nacionalnosti, protivpravnom, samovoljnom i vojnim potrebama neopravdanom uništavanju imovine u velikim razmjerama i protivzakonitom zatvaranju civila bošnjačke nacionalnosti – piše u optužnici.

Radulović je optužen i da je pomagao u prisiljavalju djevojaka bošnjačke nacionalnosti na seksualni odnos ili s njim izjednačene seksualne radnje – silovanje, te prisilio više djevojaka bošnjačke nacionalnosti na seksualni odnos.

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.