Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici donijelo je odluku da u prijetećem pismu koje je upućeno državljaninu Južne Koreje Do Kvonu nema elemenata krivičnog djela.
Podsjećamo, pismo “kralju kriptvaluta” je stiglo sredinom marta.
Do Kvoin je, tim povodom, bio i saslušan u ODT-u.
Kako „Dan“ nezvanično saznaje, pismo je upućeno na maternjem jeziku Do Kvona, ali je navodno uočen znatan broj grešaka i da napisano liči na loš prevod.
Do Kvon je tužiocu rekao da se ne plaši toga što mu je poručeno u pismu.
“Postupajući tužilac u predmetu formiranom povodom prijetećeg pisma upućenog Do Kvonu našao je da nema osnova za preduzimanje krivičnog gonjenja protiv bilo kojeg lica za bilo koje krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti”, saopšteno je „Danu“ iz ODT-a Podgorica.
Pismo je stiglo u momentu kada je bilo neizvjesno šta će se desiti sa Do Kvonom, budući da je bilo odobreno njegovo izručenje Južnoj Koreji.
Ipak, Vrhovno državno tužilaštvo je, zbog toga, tražilo odlaganje odluke o ekstradiciji, ulažući i zahtjev za zaštitu zakonitosti.
Nepuna dva mjeseca kasnije, tužilac je okončao istragu u ovom slučaju.
“Ekspresnim radnjama i odlučivanjem ne mogu se pohvaliti u Specijalnom državnom tužilaštvu, koje je prije skoro godinu pokrenulo istragu o pismu koje je napisao Do Kvon. Pismo je dostavljeno SDT-u, tadašnjem ministru pravde Marku Kovaču i premijeru Dritanu Abazoviću. Redakcija „Dana“ je više puta pokušala da dođe do informacija o toj istrazi i da li je okončana, ali uzalud. Iz SDT-a ne odgovaraju na naša pitanja, dok su zahtjev za slobodan pristup informacijama odbacili kao neosnovan u cilju zaštite interesa istrage. U tom pismu se spominje sadašnji premijer Milojko Spajić, a brojne spekulacije o njegovim navodnim vezama s Do Kvonom poslužile su za tadašnje predizborne igre”, piše “Dan”.
Iako se u javnosto spekulisalo da je Do Kvon u pismu govorio o saradnji sa Spajićem i navodnom finansiranju predizbrone kampanje PES-a, kralj kriptovaluta je to demantovao. Ipak, njegova navodna saradnja sa aktuelnim crnogorskim premijerom i dalje je česta tema u političkim razmiricama.
Odluku o izručenju čeka u Prihvatilištu za strance
Sudovi su u pet navrata odlučivali o izručenju Do Kvona. Njega traže Južna Koreja i Sjedinjene Američke Države. Viši sud je donosio sve moguće odluke – da su ispunjeni uslovi za izručenja objema državama, da je odobrena ekstradicija SAD, a odbijena Južnoj Koreji, i obratno… Sve te odluke ukinuo je Apelacioni sud.
Poslednji put, nakon što je Vrhovni sud usvojio zahtjev za zaštitu zakonitosti VDT-a u ovom slučaju, Viši sud je odlučio da su ispunjeni uslovi za izručenje objema državama. Do Kvonovi branioci uložili su žalbu na tu odluku i sada se čeka stav Apelacionog suda. Ukoliko rješenje bude potvrđeno, ministar pravde Andrej Milović odlučiće gdje će Do Kvon biti izručen. Do Kvon se trenutno nalazi u Prihvatilištu za strance u Podgorici.