Medijska organizacija jugoistočne Evrope (SEEMO) najoštrije je osudila brutalni napad na novinarku Pobjede Anu Raičković i njenu porodicu od strane biznismena Zorana Bećirovića, njegovog sina Luke i članova njegovog obezbjeđenja Mladena Mijatovića i Ljubiše Dukića.
SEEMO poziva crnogorske vlasti da obezbijede brzu i temeljnu istragu i da počinioce pozovu na odgovornost i najstrože kazne u skladu sa zakonom.
-Ovakvi napadi na novinare potkopavaju slobodu štampe i demokratske vrijednosti. SEEMO će pažljivo pratiti ovaj slučaj kako bi se zalagao za pravdu i podržavao bezbjednost i prava novinara širom regiona – naveli su u saopštenju.
Lokalni tajkun Bećirović je, kako napominju, ranije bio povezivan sa zapaženim kontroverzama i već se ranije sukobljavao sa novinarima, uključujući i sukob sa novinarom Vladimirom Otaševićem 2019. koji je završen bez ozbiljnih posljedica.
Podsjećaju da je Raičković brutalno napadnuta 10. novembra 2024. godine ispred jednog restorana u Podgorici te da je Bećiroviću, Mijatoviću i Dukiću odlukom Osnovnog suda određen pritvor do 30 dana.
-Policija je saopštila da su Raičković i dvojica članova porodice pretrpjeli verbalne prijetnje koje su prerasle u fizičko nasilje, kao i da im je oštećen automobil. Raičkovićeva je zadobila više udaraca u glavu i tijelo, a nakon toga je dala iskaz u policiji. Napadači su privedeni zbog optužbi za nasilničko ponašanje, a policija je istakla da se za takve prekršaje nad novinarima predviđaju pooštrene kazne – kazali su iz SEEMO.
Dodaju da su državni zvaničnici, uključujući predsjednika Crne Gore Jakova Milatovića i premijera Milojka Spajića, javno osudili napad, pozivajući nadležne da hitno sankcionišu napadače. Ministarka kulture i medija Tamara Vujović opisala je incident kao napad na slobodu štampe i demokratska prava, ističući odgovornost države da zaštiti novinare.
-Sindikat medija Crne Gore i crnogorski mediji tražili su striktno sprovođenje zakona i ukazali su na dugogodišnje radnje zastrašivanja ovog lica, uključujući korišćenje svoje medijske kuće za klevetničke kampanje – naglasili su iz Medijske organizacije jugoistočne Evrope, aludirajući na portal Aktuelno.me čiji je suvlasnik Bećirović.
Ističu da je, samo ove godine, Crna Gora svjedočila zabrinjavajućem broju napada na novinare.
-Medijske organizacije opominju da crnogorske vlasti moraju pokazati politiku nulte tolerancije prema takvom nasilju – zaključuju iz SEEMO.
Medijska organizacija jugoistočne Evrope (SEEMO) je regionalna nevladina, neprofitna mreža urednika, rukovodilaca medija i vodećih novinara u jugoistočnoj, južnoj, istočnoj i centralnoj Evropi.
Članovi SEEMO su iz Albanije, Jermenije, Azerbejdžana, Bjelorusije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Hrvatske, Kipra, Češke, Estonije, Gruzije, Grčke, Mađarske, Kazahstana, Kosova, Kirgistana, Letonije, Litvanije, Malte, Moldavijie (sa teritorijom Pridnjestrovlja), Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Poljske, Rumunije, Rusije, Srbije, Slovačke, Slovenije, Tadžikistana, Turkmenistana, Turske, Ukrajine i Uzbekistana.
Austrija, Italija, Vatikan i San Marino imaju poseban status u SEEMO, a ova oragnizacija ima više od 3000 pojedinačnih članova i dodatne medije kao korporativne članove.
Gerasimenko: Nadležni da detaljno ispitaju sraman napad
I ambasador Ukrajine u Crnoj Gori Oleh Gerasimenko najoštrije je osudio napad na novinarku Pobjede Anu Raičković, poručujući da su u Ambasadi zgroženi i šokirani ovom informacijom.
Poštovana gospođo Raičković, najoštrije osuđujemo ovaj napad i smatramo da je takav odnos prema novinarima apsolutno neprihvatljiv u jednom demokratskom društvu i evropskoj zemlji. Sloboda riječi i izražavanja je uvijek bila jedan od temelja evropskih vrijednosti. Zato želimo izraziti snažnu podršku Vama i članovima Vaše porodice – naveo je Gerasimenko.
On je dodao da se nada da će ovaj sraman napad biti detaljno ispitan od strane nadležnih organa, a da će svi odgovorni biti privedeni pravdi.
Koristimo ovu priliku da još jednom uvjerimo Vas i uredništvo Pobjede u naše visoko poštovanje, jer smatramo Vašu medijsku kuću svojim iskrenim prijateljima – stoji u pismu Oleha Herasimenka, ambasadora Ukrajine u Crnoj Gori.
Izvor: Pobjeda