Pojedini ugostiteljski objekti po nekoliko godina nisu podnosili zahtjev za produženje urbanističko-tehničkih uslova za ljetnje i zimske bašte, zbog čega je Glavni grad Podgorica oštećen za veliku sumu novca, saopštio je Andrija Babović, sekretar za komunalne poslove.
On je naveo da šteta po jednom ugostiteljskom objektu na godišnjem nivou iznosi i do 11. 000 eura, piše Dan.
“Prethodna gradska vlast je u komunalnoj djelatnosti ostavila brojne nepravilnosti i nezakonitosti sa kojima se nova uprava sada suočava. Između svih ostalih problema jedan od najvećih jeste to da su svjesno nanosili štetu budžetu usled nečinjenja po pitanjima bašti ugostiteljskih objekata na javnim površinama. Kako bih bio krajnje precizan dešavalo se da pojedini ugostiteljski objekti nisu podnosili zahtjev za produženje UT uslova po nekoliko godina. Ukoliko je na primjer uzurpirani prostor na javnoj površini iznosio 100 kvadrata i kao neku srednju vrijednost naplate po kvadratu (srednja vrijednost između takse za zimske i ljetnje bašte) uzmemo 9 eura, znači da je Glavni grad za mjesec dana oštećen za 900 eura, dakle za 10.800 eura godišnje. To je samo od jednog ugostiteljskog objekta”, rekao je Babović.
On je naveo da ne postoji registar tačnog broja bašti u gradu.
“Procjene su da ih u Podgorici ima preko 1.000. Ukoliko je polovina njih, samo jedan mjesec preskočila produžiti UT uslove, Glavni grad je oštećen za veliku količinu novca koji bi u značajnom pomogao razvoju grada ili preduzeća čiji je grad osnivač”, kaže Babović.
On dodaje da rješenje ovog problema vidi u izradi softvera u kojem će biti pohranjeni svi podaci o svakom privremenom objektu na teritoriji grada.
“Na taj način će se voditi kontinuirano praćenje svih privrednih subjekata od toga da li posjeduju cjelokupnu dokumentaciju za obavljanje djelatnosti do toga da li uredno izmiruju svoje obaveze prema državi. Softver će biti izrađen tako da u svakom trenutku prikazuje ko uredno izmiruje obaveze i da li je na vrijeme predao sve zahtjeve za produženje (bašte, reklame i slično). Na taj način će biti olakšan i posao Komunalnoj inspekciji i policiji. Između svega ostalog u svakoj datoteci o privrednim subjektima će stajati i izvještaj o izvršenom inspekcijskom nadzoru na osnovu čega se mogu utvrditi mnoge činjenice. Od toga da li je inspekcijski nadzor obavljan do toga da li je utvrđena neka nepravilnost” navodi sekretar za komunalne poslove.
Babović poručuje da je stav rukovodstva Glavnog grada transparetno, zakonsko i domaćinsko ponašanje prema gradu.
“Zakoni su tu da bi ih svako od nas ponaosob poštovao i to je jedino što se od svih poslovnih subjekata i zahtijeva”, zaključuje Babović.