Situacija oko Ustavnog suda nije čista, jer je i Skupština Crne Gore imala dvostruke aršine, ali prednost treba dati materijalno pravnom pristupu, u odnosu na koji je Skupština postupila ispravno, ocijenjeno je u emisiji Naglas.
Analitičar Sergej Sekulović smatra da kada imate odredbu u Zakonu o penzionom i invalidskom osiguranju neosporna činjenica je da je taj zakon morao biti primijenjen.
“Informacija koju je dala Snežana Armenko nema karakter obavještenja, ali između jasne materijalno-pravne situacije da je neki sudija ispunio uslove za prestanak funkcije i formalnih procedura, ja prednost dajem materijalno-pravnom pristupu. Situacija nije čista jer je i Skupština primijenila dvostruke aršine, ali smatram da je Skupština postupila ispravno. Nezadovoljna strana u postupku, zbog procesnih smetnji, ipak ima pravo da se žali sudu i pokuša ostvariti svoja prava”, istakao je on.
Sekulović kaže da je na sceni kriza koju ne treba ni potcjenjivati ni precjenjivati.
“Mislim da političkim akterima nije u interesu da budu optuženi za blokade i haos u institucijama, jer se maltene svi, makar deklarativno, zalažu za Crnu Goru u EU. Vlast, koja je u kontinuitetu pod napadom opozicije, što je i prirodno, želi da pokaže da ima autoritet i snagu”, istakao je Sekulović.
Smatra da se na taj način se demonstrira politička moć.
Stava je da će “stanje poluhaosa i vještački nabilanovane krize” potrajati do konsolidacije podgoričke vlasti (bilo da se formira ili ide na nove izbore) i nikšićkih izbora.
“Nakon čega će uslijediti period stabilizacije. Mislim da su vrhuške vlasti toga svjesne”, poručio je Sekulović.
Dekan Fakulteta za državne i evropske studije Đorđije Blažić ocijenio je večeras u emisiji Naglas da na političkoj sceni svkedočimo jednom, kako je istakao, lijepom rijalitiju, zabavnom za društvene mase.
“Mi nemamo legitimne institucije. Ako nam je parlament nelegitiman, onda su nelegitimni svi organi koji proističu iz parlamenta. Dakle, mi nemamo institucije, i tek kada budemo imali legitimne i legalne institucije, moći ćemo da govorimo o sistemu i vladavini prava”, ocijenio je Blažić.
Podcrtava da se termin ustavnog puča koristi u crnogorskoj javnosti bez ikakve doze ozbiljnosti.
“Niko ne objašnjava šta je državni puč. I puč i državni udar imaju značenje promjene vlasti u jednoj državi”, poručio je Blažić.
Saradnik nastavi za predmet Ustavno pravo Matija Vučićević kaže da je ustavotvorac izrazio svoju jasnu namjeru kada prestaje mandat sudija Ustavnog suda.
“Predsjedniku i sudiji Ustavnog suda prestaje funkcija prije isteka vremena na koje su izabrani ako to sami zatraže, kad ispune uslove za starosnu penziju ili ako su osuđeni na bezuslovnu kaznu zatvora; razrješavaju se dužnosti ako su osuđeni za djelo koje ih čini nedostojnim za vršenje funkcije, ako trajno izgube sposobnost za vršenje funkcije ili javno ispoljavaju svoja politička uvjerenja”, kaže on.
Nastupanje razloga za prestanak funkcije ili razrješenje utvrđuje Ustavni sud na sjednici i o tome obavještava Skupštinu, međutim, ukoliko ne dođe do toga imamo pravnu prazninu.
Blažić kaže da sama činjenica da vlast odlučuje sama o sebi utiče na subjektivnost.
Izvor: RTCG