Predsjednica Sudskog savjeta Vesna Simović-Zvicer i predsjednica Osnovnog suda u Podgorici Željka Jovović tvrde da nema ništa sporno u prepiskama koje su imale s nekadašnjom čelnicom crnogorskog sudstva Vesnom Medenicom.
Ističu da Medenica nije uticala na njihove odluke, te da nijesu radile nezakonito.
„Što se navodnog namještanja procedura tiče reći ću sljedeće: radilo se o jednom kandidatu i jednoj kandidaktinji koja je predložena od strane sudija Vrhovnog suda. Ne samo nju, nego bih i svakog pitala da li ima nešto što bi bilo interesantno novinarima, a što nisam pročitala u programu rada“, kazala je Simović Zvicer.
Medenica nije imala prepisku samo sa Simović Zvicerovom, već i sa drugima iz pravosuđa, između ostalih i sa predsjednicom Osnovnog suda koja tvrdi da na njene odluke Medenica nije uticala.
„Vidjećete da je riječ o jednom administrativnom postupanju predsjednice suda i sudije. To se desilo u prvoj polovini njenog prvog mandata. Nije se desilo da bilo šta nezakonito niti pita, niti traži“, tvrdi Jovović.
No, dok se čitaju prepiske, nema koda obrađuje predmete. Kad čujemo da pravosuđu nedostaju sudije, ne čini se tolikoalarmantnim, koliko zabrinjavaju konkretni podaci.
Tea Gorjanc-Prelević, izvršna direktorica Akcije za ljudska prava (HRA) kaže da je situacija u Beranama posebno zabrinjavajuća.
„Jedan sudija je zadužen za 911 predmeta. U sudu na Žabljaku nema sudija, u sudu u Herceg Novom sudi samo dvoje sudija“, dodala je ona.
Brojem sudija ne mogu se pohvaliti ni njihove kolege iz Višeg suda kojima, kako kažu, svakodnevno stižu predmeti sa obimnom građom, među kojima su i oni javnosti, veoma poznati.
Vesna Kovačević, sutkinja u Višem sudu u Podgorici kaže da na šest do sedam sudija u prosjeku ide 25 do 30 predmeta.
„Znamo o kakvim se složenim predmetima radi, posebno kad je u pitanju Skaj komunikacija i obimnost tih materijala“, rekla je ona. kakose slozneim predmeitma radi pogoto sad kad kad je u pitnajuskaj komunikac iobimnost tih mateirjala
Prema riječima Seke Piletić, sutkinja Vrhovnog suda Crne Gore ovakva situacija direktno narušava efikasnost pravosudnog sistema.
„To je ozbiljni izazov u održavanj vladavine prava. Složićemo se i da uslovi za rad sudija nisu na optimalnom nivou“, zaključila je ona.
Ništa bolja nije ni njihova bezbjednost, sudeći po navodima predsjednice podgoričkog osnovnog suda koja ističe da je malo šta urađeno i nakon što je aktivirana bomba na ulazu u zgradu suda.
Izvor: RTCG