Sva evropska pomoć koncentrisana ja na Tursku, poručio je grčki premijer Kirijakos Micotakis u intervjuu TV Si-En-En uz napomenu da bi pitanje pomoći zemljotresom pogođenoj Siriji trebalo da se razmatra na nivou Evropske unije, jer je zbog sankcija tamo nemoguće isporučiti robu.
Prema njegovim riječima, ovaj zemljotres nije pogodio samo Tursku, već i Siriju. On ističe da je u Siriji situacija još teža, jer, zapravo, nema zvaničnog sagovornika, te zbog toga mora da se djeluje preko međunarodnih organizacija.
Na pitanje da li je uspjelo slanje pomoći Siriji, Micotakis je odrečno odgovorio, naglasivši da će na sjednicama EU u četvrtak i petak predložiti koordinisanje pomoći Damasku na evropskom nivou.
Tako bi se garantovalo da će poslata pomoć biti isporučena tamo gdje je zaista najpotrebnija, zaključuje Micotakis.
Grčki premijer ocjenjuje da tu nema „nikakvog geopolitičkog problema”, prenosi Politika.
„Ovo nije pitanje priznavanja bilo kakvog režima. Riječ je o spasavanju ljudi koji su u teškoj situaciji i kojima je očajnički potrebna naša pomoć”, poručio je zvaničnik.
On smatra da se ne može sigurno tvrditi da će sirijski predsjednik Bašar el Asad dozvoliti bezbjedan prolaz te pomoći.
„Eto zašto mislim da nijedna zemlja ne može sama da preduzme takve mjere. Zato smatram da je važno da se ovi pregovori vode ili preko Ujedinjenih nacija ili preko EU, uz kolektivno korišćenje resursa na evropskom nivou. Ne bi bilo bezbjedno održavati ovakve konsultacije na bilateralnom nivou”, zaključio je Micotakis.
Ministar spoljnih poslova Sirije Fajsal Mekdad apelovao je na evropske zemlje da pošalju toj državi veću pomoć posle razornog zemljotresa rekavši da sankcije nisu izgovor.
– Za pomoć iz Evrope nisu potrebni zahtev ni administracija, jer humanitarna pomoć nije predmet sankcija, tako da one ne mogu biti izgovor – rekao je on.
– Sve bolnice u Siriji liječe žrtve zemljotresa – rekao je Mekdad za libansku televiziju Al Mayadeen.
On je dodao da je Sirija preko svojih ambasadora tražila međunarodnu pomoć za rješavanje posledica katastrofe.
– Mnoge zemlje su poslale pomoć Siriji i zahvaljujemo svim liderima koji su nas kontaktirali. Ipak, situacija je veoma teška i bez obzira na obim upućene pomoći, Siriji treba više – naglasio je.
Evropska unija je 2011. godine uvela sankcije sirijskoj Vladi, pokušavajući da svrgne predsjednika Bašara el Asada.
Sankcije se produžavaju svake godine. Šef evropske diplomatije Žozep Borelj izjavljivao je, kako prenosi Sputnjik, da EU neće ukinuti sankcije Siriji i neće pomagati u obnovi te zemlje sve dok tamo ne počne smjena vlasti.
Tim čini 18 pripadnika lokalnih službi zaštite i spašavanja iz crnogorskih opština i pet predstavnika Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a