Skladištenje opojnih droga, oružja i eksploziva bezbjednosni i zdravstveni rizik za zaposlene

Skladištenje opojnih droga, oružja, municije i eksploziva koji su oduzeti kao dokazni materijal u prostorijama Višeg suda u Podgorici predstavlja bezbjednosni, ali i zdravstveni rizik za zaposlene. Kompletan depozit trebalo bi dislocirati na neku bolje obezbijeđenu lokaciju.

Odredbama Zakona o sudovima Viši sud u Podgorici nadležan je za područja osnovnih sudova u Podgorici, Baru, Danilovgradu, Kotoru, Nikšiću, Ulcinju, Herceg Novom i Cetinju. Zgrada suda sa prostorijama u kojima se čuvaju depoziti i dokazni materijali nalazi se u centru glavnog grada, što predstavlja dodatni rizik.

„U ovom momentu u Višem sudu u Podgorici nalazi se oko devet tona raznih vrsta droge, koja je oduzeta u ukupno 197 krivičnih postupaka“, navodi se u odgovorima saopštenim portalu Dnevno iz Višeg suda.

Droga koja se nalazi u depozitu arhiva u zgradi suda obezbijeđena je video nadzorom i fizičkim obezbjeđenjem pripadnika Uprave policije 24 sata, svakog dana u godini.

„Postoje i savremeni alarmni uređaji koji bi reagovali na svaku povredu zaštićenog prostora“, navela je u dopisu savjetnica za odnose sa javnošću Marija Raković iz Višeg suda.

Na pitanje da li je skladištenje zaplijenjene droge u Višem sudu tokom trajanja postupka prikladno rješenje, iz te ustanove odgovaraju da nije.

„Ukazujemo da je u toku rad na izmjenama Zakonika o krivičnom postupku kojim bi se uveo sistem uzorkovanja, a koji je praksa u savremenim pravnim sistemima, po kojem se droga nakon što se od iste uzme uzorak odmah uništava. Nema potrebe za njenim višegodišnjim skladištenjem i čuvanjem tokom trajanja postupka, kada se sistemom uzorkovanja mogu obezbijediti dokazi u slučaju eventualne potrebe da se njen kvalitet provjerava u sudskom postupku“, pojasnili su.

Iz Višeg suda naglasili su da čak i ukoliko izmjene ZKP-a ne budu usvojene, smatraju nepotrebnim skladištenje droge neposredno u prostorijama suda.

Tako velika količina droge, navode iz Višeg suda, prouzrokuje određeni zdravstveni rizik.

U okviru prethodno navedene količine droge, treba imati u vidu da se dominantno radi o marihuani, za koju je karakterističan jak opojni miris, koji je prisutan u cijeloj zgradi i koji svakako utiče na zdravlje zaposlenih“, piše u odgovorima.

Uništavanje droge jednom u dvije godine

Iz Višeg suda saopštili su nam da uništavanje zaplijenjene droge nema zakonom utvrđene rokove, već se ona uništava kada količina u pravosnažno okončanim predmetima postane tolika da ometa rad u arhivu, a to se, u prosjeku, dešava jednom u dvije godine.

„Posljednji put je droga koja se nalazi u depozitu suda, a koja je pravosnažnim odlukama oduzeta, uništena 21.09.2022. godine, i to 2,1 tone, a prije toga u junu 2020. godine, kada su uništene četiri tone opojne droge“, naveli su.

Kada je riječ o postupku uništenja, oduzeta droga se komisijski predaje Upravi za katastar i državnu imovinu, shodno Zakonu o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću.

Nakon toga droga se uništava na mjestima koja imaju odgovarajuće peći, uz saglasnost i saradnju nadležnih zdravstveno-sanitarnih ustanova.

Podsjetimo, više od dvije tone opojnih droga uništeno je ove sedmice u nikšićkoj fabrici „Javorak“.

Kompletan depozit Višeg suda dislocirati na bolje obezbijeđenu lokaciju

Osim opojnih droga u prostorijama Višeg suda nalaze se i svi ostali predmeti koji su oduzeti kao dokazni materijal, privremeno ili trajno, u krivičnim postupcima koji se vode pred tim sudom.

Među tim predmetima nalaze se vatreno oružje, municija, mobilni telefoni, odjeća, određena količina eksploziva i visoko zapaljivog materijala.

„Suvišno je govoriti o tome koliki bezbjednosni rizik predstavlja čuvanje ovih predmeta u zgradi koja se nalazi u najužem gradskom centru i smatramo da je neophodno preduzeti mjere da se kompletni depozit Višeg suda u Podgorici, dakle ne samo narkotici i ostali predmeti koji predstavljaju dokaze u postupku, već i arhivirani materijal koji još uvijek nije spreman za upućivanje u Državni arhiv, dislocira na neku lokaciju gdje će biti mnogo bolje obezbijeđen i odakle bi bez bilo kakvih posebnih poteškoća mogao biti prezentovan u eventualnim sudskim postupcima, ako bi se za time ukazala potreba“, istakli su iz Višeg suda.

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.