Skupština Crne Gore počela je danas sjednicu sa više od 20 tačke dnevnog reda, od kojih je prva predlog izmjena Zakona o predsjedniku Crne Gore.
Demokratske front (DF) je predložio, a većina od 41 poslanika prihvatila, da se dnevni red proširi i sa tom tačkom i da se o njoj prvo raspravlja.
Iz DPS-a, SDP, SD I LP su poručili da predložene izmjene zakona predstavljaju rušenje Ustava Crne Gore.
Nakon jednočasovne proceduralne rasprave o predloženim izmjenama zakona predsjednica Skupštine Danijela Đurović dala je pauzu, ali nije prihvatila zahtjev DPS-a da se o izmjenama zakona izjasni stručna služba Skupštine Crne Gore.
Bulatović: Javni interes je da imamo vladu
Obrazlažući izmjene Zakona o predsjedniku Crne Gore poslanik DF-a Predrag Bulatović je kazao da je predlog izmjena zakona podnijelo 20 poslanika. Traži i da taj zakon bude prva tačka dnevnog reda, što je predsjednica Skupštine i prihvatila. Bulatović je predložio i da se danas glasa o izmjenama tog zakona.
Usvajanje izmjena tog zakona, omogućilo bi lideru Demosa Miodragu Lekiću, koji ima podršku većine u parlamentu, da formira novu vladu, iako je predsjednik Crne Gore Milo Đukanović odbio da mu da mandat za to.
Bulatović je podsjetio da su tražili da zakon uđe u proceduru po hitnom postpku, što znači da neće izostati izjašnjavanje skupštinskih odbora. Predloženo je, kako kaže, i povratno dejstvo zakona.
“Predsjednik Milo Đukanović iako je imao striktnu obavezu po Ustavu da dodijeli manadat onom ko ima većinu u Skupštini, on to nije uradio i ovom parlamentu je predložo odluku o skraćenju mandata”, naveo je Bulatović.
Podsjetio da je odbijena predlog za skraćenje mandata Skupštini. Opcije su, kaže, da se dođe do mandatar ili da se ide na izbore.
“Od 19. avgusata vlada kojoj je izglasano nepovjerenje vrši funkciju”, naveo je Bulatović.
Izmjene zakona rješavaju, kako kaže, krizu u Crnoj Gori i pat poziciju koja postoji.
“Ovim zakonom nije oduzeta nijedna nadležnost predsjedniku Crne Gore, ali je otvorena mogućnost da obnovi konsultacije sa svim političkim subjektima, a mi ostajemo pri stavu da je kandidat Miodrag Lekić”, kazao je Bulatović.
On je naveo da je predlog izmjena zakona zaštita javnog interesa, kao dodaje, odgovor na neustavno ponašanje predsjednika.
“Javni interes je da imamo vladu, a ako nemamo da se na to dođe na ustavan način”, zaključio je Bulatović.
Eraković pitao predsjednicu Skupštine da li je ucijenjena
I nakon pauze nastavljene su proceduralne reakcije na izmjene Zakona o predsjedniku.
Poslanik DPS-a Jevto Eraković pitao je predsjednicu Skupštine Danijelu Đurović da li je ucijenjena.
“Da li su ucijenjeni poslanici koji se izjašnjavaju i kao Srbi i kao Crnogorci, koje ne možemo uhvatiit ni za glavu ni za rep, da li su i oni ucijenjeni da poslušaju instrukcije Demokratskog fronta”, pitao je Eraković.
Poslanik SDP-a Adnan Striković rekao je da je obaveza predsjednice Đurović da kad nešto nije u skladu sa Ustaovm to ne uvrsti u dnevni red.
Smatra da o izmjenama zakona prvo treba da izjasni Ustavnom sudu.
“Kad biste radili kako vam savjest nalaže vi biste uputili ovo Ustavnom sudu”, naveo je Striković.