Osnovna državna tužiteljka Sanja Radunović odbacila je krivičnu prijavu protiv bivšeg direktora Uprave policije Veselina Veljovića i još 27 osoba koje je policija teretila za krivična djela kriminalno udruživanje i pozivanje na otpor u slučaju masovnih građanskih protesta 3, 4. i 5. septembra 2021. godine na Cetinju.
Tužiteljka Radunović potvrdila je Pobjedi da je u cjelosti odbacila krivičnu prijavu „u odnosu na sve osumnjičene“.
Tako je, piše Pobjeda, stavljena tačka na pokušaje kriminalizacije cetinjskih događaja, na čemu je insistirala Vlada Zdravka Krivokapića, koja je izgubila povjerenje upravo zbog dešavanja u prijestonici u septembru 2021, a isto je pokušavala i Vlada Dritana Abazovića.
Tužiteljka Radunović je navode policijske krivične prijave – koja je u dva navrata stizala i do Specijalnog državnog tužilaštva – odbacila kao neosnovane.
Advokat Mihailo Volkov ističe da je ,,konačno stavljena tačka na navodno postojanje bilo kakvog kriminalnog plana koji je trebalo, neka kriminalna družina, zajedno sa Veselinom Veljovićem, da učini na štetu Joanikija, ili onih lica koja su tog dana učestvovala u organizaciji njegovog ustoličenja. Sada, kada je propao pokušaj kriminalizacije Belvedera i učesnika tog skupa, kako kaže, red bi bio da se valjano i studiozno razmotri da li je bilo krivičnog djela ili više krivičnih djela od strane lica koja su bila sa „druge strane“.
“Potvrđujem informaciju da je Osnovno državno tužilaštvo u Cetinju odbacilo krivičnu prijavu protiv mog branjenika Veselina Veljovića, za krivično djelo kriminalno udruživanje”, kazao je Pobjedi advokat Mihailo Volkov.
On je istakao da je „konačno stavljena tačka na navodno postojanje bilo kakvog kriminalnog plana koji je trebalo, neka kriminalna družina, zajedno sa Veselinom Veljovićem, da učini na štetu Joanikija, ili onih lica koja su tog dana učestvovala u organizaciji njegovog ustoličenja“.
“Sada kada je propao pokušaj kriminalizacije Belvedera i učesnika tog skupa red bi bio da se valjano i studiozno razmotri da li je bilo krivičnog djela ili više krivičnih djela od strane lica koja su bila sa „druge strane“. Od onih koji bi bili nosioci raznih grana vlasti, do onih lica koja su na najneposredniji način učestvovala u organizaciji ustoličenja. Željno iščekujemo reakciju nadležnih. Da ne zaboravim, svaka čast ODT Cetinje na hrabroj i jedino ispravnoj odluci”, istakao je Volkov.
Tužiteljka Radunović sa saslušanjima osumnjičenih počela je krajem maja, u jeku predizborne kampanje za vanredne parlamentarne izbore održane 11. juna.
Prvoosumnjičeni u predmetu bio je upravo Veljović, koji je u vrijeme cetinjskih događaja bio savjetnik za bezbjednost doskorašnjeg predsjednika države Mila Đukanovića.
Upravo preko njega, označavajući ga kao vođu „pučista“, aktuelne vlasti su uporno pokušavale, skoro dvije godine, da građanski protest na Cetinju dovedu u direktnu vezu sa najjačom opozicionom strankom – Demokratskom partijom socijalista i samim Đukanovićem.
U crnogorskoj prijestonici 3, 4. i 5. septembra 2021. godine okupilo se nekoliko hiljada građanki i građana u znak protesta zbog inauguracije mitropolita SPC Joanikija u Cetinjskom manastiru, jer su smatrali da je to udar novih prosrpskih i proruskih vlasti na jedan od temelja crnogorske države – Cetinjski manastir.
Policija je ubrzo nakon ovih protesta sastavila spisak na kojem se našlo 28 osoba, a na teret su im stavili krivična djela kriminalno udruživanje iz člana 401. stav 1 Krivičnog zakonika Crne Gore, radi izvršenja krivičnog djela napad na službeno lice u vršenju službene dužnosti iz člana 376 stav 3, u vezi stava 1 Krivičnog zakonika Crne Gore i krivičnog djela pozivanje na otpor iz člana 378 stav 1 Krivičnog zakonika.
Svi oni na saslušanju su odbacili navode krivične prijave kao neosnovane i zlonamjerne, te kao pokušaj kriminalizacije građanskog protesta.
Policijski spisak
Na policijskom spisku su završili i poznati građanski aktivisti Aleksandar Saša Zeković i Predrag Vušurović, kao i političarka Jelena Marković, zatim Cetinjani – Predrag i Nenad Kaluđerović, biznismen Duško Glendža, potom Božo Njeguš, Miloš Ćećanović, Saša Martinović, Branko Martinović, Stevan Kasom, Vesko Jabučanin, Marko Bogdanović, Ratko Đurović, Nikola Jurić, Miodrag Pejović, Jugoslav Martinović, Željko Golubović, Milenko Marković, Milorad Radunović, Marko Roganović, Vasilije Kapisoda, Mirko Gardašević, Đorđe Begović, Aleksandar Todorovski, Zlatko Marović…
Spisi predmeta u dva navrata dostavljani su Specijalnom tužilaštvu koje je oba puta utvrdilo da nema elemenata za pokretanje postupka iz njihove nadležnosti.
Prema informacijama Pobjede, tog jutra policija je ispalila oko 1.000 patrona suzavca, šok i fleš bombi. Takve slike nasilja nad ljudima i jednim gradom svijet nikada prije nije vidio sa inauguracije bilo kojeg vjerskog velikodostojnika.
Izvor: Pobjeda