Posljednja mjerenja pokazuju da su od svih čestica koje lebde u stratosferi njih čak 10 posto čestice aluminijuma od kojeg se pravi većina raketa.
U orbiti Zemlje trenutno je oko 10.000 aktivnih satelita raznih namjena i veličina, a ne računajući planove za lansiranje Rusije, Kine i Indije – samo SpaceX planira u bliskoj budućnosti da pošalje u orbitu dodatnih 42.000 tih letjelica.
Metali
To znači da će uskoro oko 10.000 satelita, koji uglavnom imaju vijek trajanja od pet godina, godišnje padati nazad na zemlju i u tom procesu značajno zagađivati zemljinu stratosferu, tvrdi se u istraživanju NASA i američke administracije za atmosferu i okeane, objavljenom u časopisu PNAS.
“Što ode gore, mora pasti dolje”, kaže istraživač Danijel Marfi i dodaje da već sada hiljadu satelita godišnje, čiji je vijek trajanja istekao, ulaze nazad u zemljinu atmosferu i tu bivaju uništeni kroz proces sagorjevanija, piše FoNet.
Tako uništeni sateliti i mnogobrojni dijelovi raketa ostavljaju u visokim područjima atmosfere čestice desetina vrsta sagorjelih metala poput aluminijuma, bakra, olova, niobijuma i litijuma i direktno dovode u opasnost prirodni proces kreiranja ozona, usporavajući ili sprečavajući zacjeljenje ozonskih rupa u atmosferi.
Posljednja mjerenja pokazuju, tvrdi Marfi, da su od svih čestica koje lebde u stratosferi njih čak 10 posto čestice aluminijuma, od koga se pravi većina raketa.
Takođe, detektovane su i čestice velikog broja toksičnih metala – niobijuma, hafnijuma i cirkonijuma, koji se upotrebljavaju u proizvodnji raketnih motora, a mogu takođe doprinijeti i oštećenju ozonskog omotača koji štiti život na zemlji od štetne ultraljubičaste radijacije Sunca.
Očigledno je, ukazuju nalazi istraživanja, da se sprečavanju ovog vida zagađivanja planete mora posvetiti mnogo više pažnje jer povratak oko 10.000 “penzionisanih” vještačkih satelita godišnje znači da skoro svakog sata u atmosferi planete sagori po jedan takav objekat, ostavljajući za sobom pogubne tragove.
Problem ovakvog nanošenja štete vazdušnom omotaču zemlje sve je izraženiji jer Kina, Rusija i druge zemlje planiraju lansiranje desetina hiljada novih satelita, ističe Murfi, naglašavajući da se samo ovog trenutka u orbiti planete kreće oko 12.000 tona svemirskih objekata od kojih mnogi svakodnevno završavaju svoju svemirsku misiju i poniru nazad ka Zemlji u svoju vatrenu smrt.
Izvor: bljesak.info