Ambasadorka Sjedinjenih Država u Alijansi, Džulijen Smit, saopštila je za TVCG da je Crna Gora je snažan i pouzdan partner NATO-a. Kaže i da za sada NATO ne planira da uspostavi bilo kakvu vrstu komandnog centra u našoj državi, te da pozdravljaju napore Crne Gore da obezbijedi teren za vježbe naših vojnika, ali da se neće miješati u odluke nadležnih.
Kako vidite poziciju Crne Gore u Alijansi i ispunjavanje NATO obaveza od strane naše zemlje?
Crna Gora je jako snažan i spreman saveznik. Mi cijenimo činjenicu da Crna Gora uvijek radi i fokusira se na regionalnu stabilnost. Okrenuta je 360 stepeni prema alijanasma i njenim prioritetima. Crna Gora igra ključnu ulogu i kada su dešavanja u Ukrajini posrijedi. Takođe, sarađuje sa Alijansom na unapređenju mogućnosti za borbu protiv sajber napada. Dijelimo zajedničke vrijednosti, što je jako važno zbog svega za šta se mi zalažemo u NATO-u. Zaista sam srećna što je Crna Gora dio Alijanse zbog njenog značajnog doprinosa.
Jedan od uslova za ispunjavanje Nato standarda su i vojni poligoni za obuku crnogorskih vojnika. U Crnoj Gori još nije postignut dogovor o odgovarajućoj lokaciji. Kakav je vaš komentar tim povodom?
U ovom trenutku nema planova da se uspostavi bilo kakva NATO komanda unutar Crne Gore. Naravno da pozdravljamo napore Crne Gore da obezbijedi teren za vježbe, ukoliko je to u njenom interesu. Mi želimo da svaka država napravi sopstveni, suvereni izbor po tom pitanju. Trupe NATO-aa su otvorne za ideju da izvode vježbe u državama gdje se stvore mogućnosti za tako nešto. Dakle, za sada, nema konkretnih planova da NATO uspostavi neku vrstu komandnog centra u Crnoj Gori.
Koliki je region Zapadnog Balkana bezbjedan, imajući u vidu dešavanja između Srbije i Kosova, situaciju u BIH, i uticaj rata u Ukrajini?
Rekla bih nekoliko stvari, prije svega da smo mi ovdje fokusirani na to da obezbijedimo kontinuiranu bezbjednost, širom balkanske regije. To je važan dio Evrope, koji ima našu pažnju i članice su tu da pomognu, bilo da je u pitanju dijalog između Srbije i Kosova uz posredstvo EU. Takođe, privrženi smo ideji da se produžava mandat Eurofora, koliko god bude trebalo, u Bosni i Hercegovini.
Crna Gora igra važnu ulogu u zalaganjima da se regonalna stabilnost poboljša i produbi. Međutim, svjedoci smo ruskih pokušaja da podijeli balkanske zemlje, iz ostatka EU ili da podstakne i izazove podjele unutar regiona. Nastavićemo da se suprotstavljamo tim ruskim pokušajima, nastojaćemo da spriječimo da postigne svoje strateške ciljeve u Ukrajini, ali i da onemogućimo da izazove podjele unutar Alijanse, bilo u Evropi bilo preko Atlantika. Računamo na podršku Crne Gore.
Crnogorski građani su veoma mudri, svjesni su po kakvim pravilima Rusija igra i oslanjamo se na njihovo vođstvo i savjete o tome kako je najbolje suprotstaviti se tim ruskim pokušajima.
Da li ste zabrinuti da bi se rat mogao prosisiti van trenutnih granica i kako vidite rusko povlačenje iz Sporazuma Novi start?
Što se tiče rata u Ukrajini, naša je želja da se on okonča odmah. Jedna osoba to može da zaustavi rat – to je predsjendik Putin. On je počeo rat i on bi, kada bi htio, mogao da ga okonča već danas. Mi smo unutar NATO Alijanse naporno radili da ojačamo svoje istočno krilo, rasporedili smo dodatne snage u centralnu i istočnu Evropu kako bismo bili sigurni da možemo braniti svaki centimetar NATO teritorije. Naš cilj nije samo da okončamo konflikt što je prije moguće i pomognemo Ukrajini da se brani od ruske agresije već i da osiguramo da se konflikt ne proširi. Na tome smo vrlo vrijedno radili tokom protekle godine.
Što se tiče sporazuma Novi start, nažalost, Rusi su donijeli tragičnu odluku da suspenduju svoje učešće. Tragična je jer smo se nadali da ćemo s Rusijom sarađivati na polju kontrole oruja. To je oblast od interesa za obje strane, i Rusiju i Sjedinjene države. Vjerujemo da je u interesu obje strane da ostanemo posvećeni tome. Trenutno ne vidimo indicije kakve će biti posljedice u praksi.
Čuli smo mnogo glasina o tome šta će to stvarno značiti u praksi, ali sačekajmo da vidimo do koje mjere će se pridržavati o ograničenja iz sporazuma Novi start.
Crna Gora je nedavno objavila Nacrt zakona o informacionoj bezbjednosti. U avgustu, naša zemlja je bila meta velikog sajber napada na javnu administraciju. FBI je pomagao crnogorskim građanima u toj situaciji. Da li imate informacije ko bi mogao biti odgovoran za napad?
Nemam neke precizne informacije o tome. Želimo da se istraga nastavi, a tek kada ona bude zaključena moći ćemo zvanično da saopštimo informacije o počiniocu. Ono što mogu da kažem je da je NATO Alijansa, uz pomoć CG, veoma fokusirana na ruske hibridne taktike. Bilo da je riječ o miješanju u izbore, kampanji dezinformisanja, malignim uticajima ili nastojanjima da nas podijele. Nastavićemo da se radimo na tome da osujetimo ruske pokušaje da koristi te taktike.
Da li imate neke informacije ko bi mogao biti naredni Generalni sektrtar Alijanse?
Nemam informacije o tome. Prošle godine je trebalo da imenujemo novog generalnog sekretara, ali je Jens Stoltenberg uradio fenomenalan posao na toj funkciji, i zbog činjenica da smo bili usred rata Rusije protiv Ukrajine, odlučili smo da on ostane na čelu Alijanse još jednu godinu. Sada se suočavamo sa novim izazovom, a to je da odaberemo novog generalnog sekreatar do kraja jeseni. Nema sumnje da ćemo ime objaviti na samitu u Viljnusu, koji će se održati u julu.