Šoškić otkrila mutne radnje pa dobila otkaz! 

Nezakonitosti koje su pratile konkurs za izbor direktora Agencije za civilno vazduhoplovstvo, izgleda su samo vrh ledenog brijega u odnosu na to šta se dešavalo u ovoj organizaciji. Ovo proizilazi iz dokumentacije bivše pravnice ACV-a Gordane Šoškić, koju je dostavila portalu ADRIA, a u kojoj navodi niz nezakonitih radnji, zbog kojih je na kraju, kako tvrdi, dobila i otkaz. Kako nezvanično saznajemo, SDT će se u narednom periodu, baviti i ovom dokumentacijom, te ispitati sve navode.

Kako je sve počelo

Šoškić, shodno svojoj nadležnosti, se usprotivila da početkom marta prošle godine, u avion Ratnog vazduhoplovstva Jordana budu ukrcani raketni motori URM 1, koje proizovodi mojkovačka kompanija naoružanja i vojne opreme “Tara Aerospace & Defence”, a koji su trebali da budu prevezeni do Etiopije, gdje u to vrijeme bukte sukobi.

Kao pravnica, sa 38 godina radnog iskustva bez mrlje u karijeri, ona se pozvala na Zakon o prevozu opasnih materija, jasno predočila vrhu Agencije za civilno vazduhoplovstvo zašto opasni materijal ne smije biti ukrcan i tada za nju kreću problemi. Donijeto je privremeno rješenje, a kasnije odmah i ukinuto, raketni motori su ukrcani, a ona je ubrzo dobila otkaz.

„Rješenje o otkazu Ugovora o radu, kojim je utvrđeno da mi prestaje radni odnos u Agenciji za civilno vazduhoplovstvo, u kojoj sam zaposlena od njenog osnivanja 2009. godine, donijeto je jer sam podnijela Prijavu sumnje na nepravilnost, broj: 05/2-348/22-21/2 od 02.03.2022. godine, da su donošenjem nezakonitog Rješenja o odobravanju izuzeća od zabrane prevoza opasnih materija, broj: 05/2-348/22-21/2 od 02.03.2022. godine, kojim se “Tara Aerospace & Defence”, Mojkovac (nijesu registovani u CRPS), izdaje izuzeće od zabrane prevoza opasnih materija (oružja), vazdušnim putem vazduhoplovom vojnih snaga strane države, suprotno odredbama Zakona o prevozu opasnih materija, jer se ovaj zakon ne primjenjuje na vojne vazduhoplove, učinjene nezakonite radnje, odnosno krivično djelo iz člana 313 stav 2 Krivičnog zakonika CG, sa obilježjima korupcije, što je i navedeno u ovoj prijavi i dopuni prijave i na što sam usmeno upozoravala direktora Agencije, Zorana Maksimovića“, navela je Šoškić u dokumentaciji koju je dostavila portalu ADRIA na uvid.

Članom 313 stav 2 Krivičnog zakonika je propisano da ko zloupotrebom službenog položaja ili ovlašćenja dozvoli ili omogući da se iz Crne Gore izveze ili iznese u inostranstvo ili uveze ili unese u Crnu Goru materija (opasna materija-oružje), materijal ili otpad iz stava 1 ovog člana, kazniće se zatvorom od šest mjeseci do pet godina.

Umjesto utvrđivanja iznijetih činjenica, Šoškić je dobila otkaz.

„Rješenje o mom otkazu Ugovora o radu donijeto je zbog nasilničkog i uvrjedljivog ponašanja i predstavlja pravi primjer zloupotrebe Zakona o radu i Zakona o zabrani zlostavljanja na radu, koja je očigledna i srednjoškolcu, jer su prijave za  navodni mobing predate dan prije donošenje rješenje o otkazu, bez sprovođenje postupka po naručenim prijavama za mobing, i prava na izjašnjenje lica protiv kojeg su podnijete naručene prijave za mobing, samo zato što sam kao samostalni savjetnik za pravne poslove, insistirala da se radi u skladu sa zakonom, jer je to u opisu poslova radnog  mjesta na koje sam raspoređena, kao diplomirani pravnik sa 38 godina radnog iskustva“, istakla je Šoškić.  

Uslijedila je tužba pred sudom, koja je riješena u korist Šoškić, ali u ACV-u odbijaju da je vrate na posao.

U februaru 2023. godine direktor je obavijestio da ne može da je vrati na posao jer je Savjet ACV usvojio odluku, odnosno propisao novi uslov za njeno radno mjesto. Taj uslov je bio pravosudni ispit, koji ona nije imala, a u međuvremenu su zaposlili drugu pravnicu, za koju takođe Šoškić, tvrdi da ima dokaze da je zaposlena mimo zakona.

„Na radno mjesto na koje sam bila raspoređena do donošenja nezakonitog otkaza je zaposlena Tamara Vukašinović, i to na osnovu Sporazuma o preuzimanju zaposlene iz privatne firme Bonitet DOO u kojoj je navodno bila zaposlena na neodređeno vrijeme. lmenovana je na osnovu Ugovora o djelu angažovana u ACV dana 26. iii 27. jula 2022. godine. Dakle, ona je bila angažovana svakodnevno u Agenciji na osnovu Ugovora o djelu zaključenom na period od tri mjeseca, a navodno je u tom periodu na osnovu Ugovora o radu radila na neodređeno vrijeme u Bonitet-u DOO, Podgorica. Nakon dva mjeseca je raskinula Ugovor o djelu sa Agencijom i dana 22.09.2022. godine na osnovu Sporazuma o preuzimanju zaposlene, a na osnovu fiktivnog Ugovora o radu na neodređeno vrijeme u Bonitetu DOO, zasnovala radni odnos u Agenciji za civilno vazduhoplovstvo. lmenovana Tamara Vukašinović i sada se nalazi u registru advokata Crne Gore, što je u suprotnosti sa Zakonom o advokaturi. lmenovana zaposlena nije jedina koja je na ovako nezakonit i prevarantski način zaposlena u ACV“, tvrdi Šoškić, koja o svemu ovome obavještava Specijalno državno tužilaštvo.

Portal ADRIA je uputio pitanja Vukašinović na novode o nezakonitiosti ugovora ali odgovor nismo dobili.

Optužuje Savjet za zloupotrebu službenog položaja

Prema riječima Šoškić, propisivanje novog uslova -pravosudni ispit za radno mjesto na kojem je godinama bila raspoređena je dokaz nezakonitog postupanja i zloupotrebe službenog položaja tadašnjih članova Savjeta Dženana Kolića, Vladislava Vlahovića, Radoja Karadžica, Tatjane Perović i Dejana Stojanovića.

„Na kakve malverzacije i izigravanje pravde i ruganje sa odlukama suda su spremni dokazuje to što su dana 03.02.2023. godine (istog dana kada je donijeto Rješenje o odredivanju privremene mjere) u poslijepodnevnim satima održali sjednicu Savjeta na kojoj je donijet Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji Agencije za civilno vazduhoplovstvo, kojim su dopunjeni uslovi za obavljanje mog radnog mjesta“, objasnila je ona.

Dodaje da je jasno da je Savjet, nakon dojave iz suda, hitno sazvao sjednicu Savjeta i izmijenio uslove.

Sada očekuje da će Specijalno državno tužilaštvo opet sagledati sve činjenice u ovom slučaju.

Od SDT-a se očekuje da otkrije po čijem nalogu su utovareni raketni motori za Etiopiju, ko je umiješan u cijeli tok, te da li je bivše rukovodstvo i Savjet ACV zloupotrijebilo službeni položaj u slučaju otkaza Šoškić. Takođe, i da se ispitaju svi sumnjivi ugovori o zapošljavanju osoba na neodređeno u agenciji, kao i ugovori sa advokatskim kancelarijama za zastupanje ACV-a.

Savjet mjesecima u žiži javnosti

Podsjećamo Savjet ACV je mjesecima unazad u žiži javnosti i to zbog konkursa za izbor dirktora Agencije za civilno vazduhoplovstvo, za koji se ispostavilo da nije u skladu sa zakonom.

Savjet je predložio za direktora Vladislava Vlahovića, ali je Ministarstvo prosvjete zvanično saopštilo da on nema VII 1 stepen stručne spremne iako je Kolić tvrdio da ispunjava sve zakonon tražene uslove.

U oglasu nije pisao stepen stručne spremne iako je u zvaničnoj prijavi dostavljenoj Zavodu za zapošljavanje na dva mjesta to jasno istaknuto, te se sumnja da je namjerno izostavljen. Zbog svega ovog Vlada da je tražila izvještaj od resornih ministara, o čemu će biti riječi na narednoj sjednici, a vrlo vjerovatno će doći do kradovskih promjena u Savjetu.

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.