Foto: PRESS
Novi izazov u sastavljanju vlade, moglo bi da predstavlja nastojanje mandatara i lidera Pokreta Evropa sad (PES) Milojka Spajića da u novoj izvršnoj vlasti bude 30 odsto žena.
Prema nezvaničnim informacijama “Vijesti”, tokom razgovora s predstavnicima koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG), Spajić im je skrenuo pažnju da su za pozicije u vladi uglavnom kandidovali muškarce, a da on želi da u novoj izvršnoj vlasti bude što više žena, odnosno 30 odsto.
Prema izvorima “Vijesti” bliskih ZBCG, to je malo usporilo dogovor s tom koalicijom…
Prema drugom izvoru “Vijesti”, Spajić nije bio precizan sa procentima, ali je u pregovorima ukazao partijama da je zastupljenost žena nešto na čemu će insistirati.
Iz PES-a nijesu odgovorili na pitanja “Vijesti” o tome.
PES, kako su “Vijesti” ranije objavile, sa ZBCG intenzivno pregovara i zasad su najbliži dogovoru da toj koaliciji pripadnu četiri ministarstva, potpredsjedničko mjesto u Skupštini i eventualno pozicija potpredsjednika vlade.
Nakon parlamentarnih izbora 11. juna u Skupštinu je ušlo najmanje žena od uvođenja kvota za manje zastupljeni pol, iako međunarodni standardi zahtijevju ravnopravnu zastupljenost polova u politici. U novom sazivu, od 81 poslaničkog mjesta žene zauzimaju 17, odnosno 21 odsto. Na početku saziva iz 2016. bilo je 19 žena, ili 23 odsto, a 2020. godine 18, odnosno 22 odsto.
Od 15 izbornih lista koje su učestvovale na izborima 11. juna, samo je jedna na čelu imala ženu i to pokret “Mi možemo”, koji nije prešao cenzus.
Prije više od deceniju prvi put su u izborni zakon uvedene kvote za manje zastupljeni pol i predviđeno je da najmanje 30 odsto i jedno od četiri mjesta na izbornim listama pripadne ženama. Godinama se traži dalje unapređenje ovog zakonskog akta kroz uvođenje norme o učešću najmanje 40 odsto žena na listama.
Žene u Crnoj Gori čine više od polovine stanovništva, 50,6 odsto. Pravo glasa su stekle 1946. godine, a od uvođenja parlamentarizma 1906. do danas, Crna Gora nije imala ženu premijera ili predsjednicu.
Izvor: Vijesti