Glasnik studenata Univerziteta Crne Gore, koji sabira najbolje master radove sa svih fakulteta, dinamična je platforma za stvaranje ideja, koje oblikuju budućnost i postaće i ostati trajno glasilo studenata istraživača i sa ponosom će pripovjedati budućim akademcima da su crnogorski studenti uvijek bili progresivna snaga.
To je jedna od važnih poruka sa svečanog prijema povodom promocije drugog broja „Glasnika studenata Univerziteta Crne Gore“ i promocije Alumni kluba SPUCG i aukcije studentskih likovnih radova.
Predsjednik Studentskog parlamenta UCG, Jakov Vukčević, istakao je da je zajednica mladih intelektualaca i umjetnika ključna za razvoj društva.
„Kao predsjednik Studentskog parlamenta ponosan sam na ono što smo postigli u toku dosadašnjeg trajanja našeg mandata i to posebno na planu promovisanja i podrške naučnom i umjetničkom radu koleginica i kolega. Naša ogranizacija bila je posvećena promociji studentskog naučnog rada, inovacija i talenta, a ovaj časopis predstavlja vrhunac tih nastojanja“, rekao je Vukčević.
Sabirajući najbolje master radove sa svih fakulteta Glasnik studenata postaje, kako je istakao, dinamična platforma za stvaranje ideja, koje oblikuju budućnost.
„Posebno želim istaći da ovaj časopis nije samo zbirka radova, već je dokaz truda, zalaganja i ambicije, koje studenti ulažu u svoje obrazovanje. Svaka stranica svjedoči o našoj odlučnosti da doprinesemo naučnoj zajednici i društvu u cjelini. S druge strane, umjetnost je neodvojivi dio studentskog života. Ona je naša inspiracija i način da izrazimo ono što nas pokreće“, rekao je Vukčević.
Aukcija studentskih radova, kako je naglasio, je podsjetnik na raznolikost i dubinu studentskog talenta i doživljaja kako savremenih tako i vanvremenskih tema i motiva.
„Želim vas ohrabriti da nastavite istraživati, stvarati i djelovati bilo kroz nauku, umjetnost, ili bilo koji drugi oblik izražavanja i da nastavite doprinositi akademskoj široj zajednici, čiji smo nesumnjivo ključni dio“, siguran je Vukčević.
Dodao je da su odlučili da osnuju alumni zajednicu, koju čine nakadašnji članovi Studentskog parlamenta, a kojih je za 20 godina bilo preko 250.
Savjetodavna urednica časopisa, prof. dr Dijana Vučković, podsjetila je da je prošle godine izašao prvi broj Glasnika studenata, a ove godine izlazi drugi put na preko 500 stranica.
„Glasnik je mozaik radova iz svih oblasti koje su predmet proučavanja naučnog ili umjetničkog istraživanja na Univerzitetu. U njemu se prirodno ogledaju različite metodologije, a taj metodološki pluralitet svjedoči o različitim saznajnim putevima“, pojasnila je Vučković.
U Glasniku su, kako je dodala, prvi istraživački radovi mladih autora i autorki, rađeni pod mentorstvom profesora i profesorki, koji su budno pratili i podržavali stasavanje mladih kolega i koleginica.
„Nadam se da će mlade kolege i koleginice čije radove sadrži Glasnik nastaviti istraživanje na svojim radnim mjestima i da će radovi iz Glasnika biti samo prvi u nizu njihovih budućih istraživanja. Nadam se da će Glasnik postati i ostati trajno glasilo studenata istraživača i da će sa ponosom pripovjedati akademcima nekih budućih dalekih generacija, o tome da su na Univerzitetu Crne Gore studenti i studentkinje uvijek bili progresivna snaga, koja je još tokom redovnog školovanja pravila prve vješte korake u istraživanjima prirodnih i društvenih fenomena“, naglasila je Vučković.
Autorima objavljenih radova u Glasniku dodijeljenje su diplome i primjerci časopisa.
Predsjednik UOUCG, prof. dr Milivoje Radović, poželio je uspješan rad Alumni klubu Studentskog parlamenta naglašavajući da je spajanje prošlosti, sadašnjosti i budućnosti zajednička misija i cilj zajedničke priče.
„Misija našeg kluba je pomocija novih ideja, znanja, zajedništva, promocija svega onoga što doprinosi unapređenju studentskog života Univerziteta i društva. Studentski parlament je od osnivanja do danas imao posebnu misiju i odgovornost i na Univerzitetu i u crnogorskom društvu“, jasan je Radović.
Siguran je da misao solidarnosti i zajedništva treba svima da bude vodilja.
„Jer ako zaboravimo na one prije nas i njihova djela zaboravićemo sebe, a kada zaboravimo sebe i podredimo sve sebi trajaćemo taman onoliko koliko nam traju funkcije. Zato sa iskustvom i sa znanjem, sa vašom podrškom i podrškom Univerziteta, gradimo mrežu koja će biti na dobro svih generacija“, istakao je Radović.
Predsjednica Savjeta Alumni kluba SPUCG Sara Arianna Serhatlić naglasila je da se Studentski parlament uspješno pozicionira i afirmiše kao prepoznatljivo predstavničko tijelo ne samo na nacionalnom, već regionalnom i evropskom tlu.
„Ono što mi je bio trn u oku jeste mala procentualna zastupljenost žena u Skupštini Studentskog parlamenta. Bez liderstva i mentorstva žene u svijetu lokalne, ali i studentske politike, kojom dominiraju muškarci sklone su potcijeniti svoje sposobnosti i osjetiti strah u suočavanju sa izazovima. Kao prva predsjednica Studentskog parlamenta, ohrabrujem i pozivam studentkinje da se proaktivnije uključe u rad studentskih vijeća, a naročito Skupštine Studentskog parlamenta i da se uhvate u koštac sa svim ključnim pozicijama u ovoj organizaciji“, rekla je Sehatlić.
Misija Alumni kluba je, kako je istakla, širenje svijeti u crnogorskom društvu o alumni ideji i kulturi kao obliku društveno odgovornog ponašanja, širenje ugleda i promovisanje samog Univerziteta, povećanje osjećaja pripadnosti i lokalnosti, jačanje veza između matičnog Univerziteta i generacija bivših i sadašnjih članova.
„Cilj je povezivanje svih dosadašnjih članova i promocija vrijednosti koje su osnova za uspješnu karijeru i društvenu odgovornost. Osnovna svrha je da alumnistima omogući raznovrsne prilike za interakciju i saradnju, uključujući susrete, diskusije, predavanja, istraživanja, sticanje pratkičnog iskustva, kulturne i sportske aktivnosti, posjete institucijama i zajedničke projekte“, reka je Serhatlić.
Na kraju svečanosti održana je aukcija 16 studentskih likovnih radova, koja je probudila kolekcionarske strasti.
Cilj aukcije umjetničkih radova studenata je povećanje vidljivosti stvaralaštva i rada mladih umjetnika u zajednici, a 30 odsto dostignute cijene radova biće donirano Fondu za finansijsku podršku studenata u stanju materijalne potrebe, dok 70 odsto zadržava autor ili autorka.
Izvor: Gradski.me