Šta koči prelazak Evrope na obnovljivu energiju?

Foto: Freepik

Evropska elektroenergetska mreža je zastarjela i rizikuje povlačenje fosilnih goriva iz kolosjeka, navodi se u izvještaju Beiond Fossil Fuels, E3G, Ember i Instituta za energetsku ekonomiju i finansijsku analizu. Pošto je EU prošle nedjelje objavila svoju mapu puta za postepeno ukidanje preostalih ruskih fosilnih goriva do 2027. godine, električne mreže će biti od suštinskog značaja za njihovu zamjenu zelenom energijom domaćeg porijekla, prenosi Euronews.

U izvještaju kojem se navodi da evropska električna mreža ne uspijeva da drži korak sa tranzicijom na obnovljivu energiju, razmatrana su 32 operatera prenosnog sistema električne energije (TSO) u 28 zemalja. Vidi se da mnogi koriste zastarjele scenarije zasnovane na starim vladinim ciljevima i pretpostavkama o tržištu električne energije.

Ovo zastarjelo planiranje mreže i slabo upravljanje koče tranziciju Evrope na obnovljivu energiju.

“Vlade hitno moraju da uklone ove debele čepove iz sistema planiranja kako bi operateri mreže mogli da povežu projekte za obnovljive izvore energije”, kaže Džulijet Filips, energetska aktivistkinja u “Beyond Fossil Fuels”.

Filips dodaje da bi davanje klimatskog mandata operatorima prenosnih sistema i njihovim regulatorima moglo da obezbijedi da donose dugoročne investicione odluke i odluke koje će “osigurati otpornost naših energetskih sistema u budućnosti”.

“To je jedini način da se oslobodimo uvoza fosilnih goriva, smanjimo račune i emisije”, kaže ona.

Gdje u Evropi zakoče projekti obnovljive energije?

Više od 1.700 gigavata (GV) projekata obnovljive energije u 16 ​​zemalja zaglavljeno je u redu za priključenje na električnu mrežu – što je više od tri puta većeg kapaciteta koji je potreban EU da postigne energetske i klimatske ciljeve za 2030.

U 2024. godini, 7,2 milijarde eura obnovljive energije je prokockano u samo sedam zemalja jer nije mogla biti smještena u elektroenergetsku mrežu. A ti podaci su ograničeni zbog onoga što su operatori sistema prenosa mogli da pruže autorima izvještaja. Mnogi ne prate smanjenje proizvodnje obnovljivih izvora ili troškove tog smanjenja.

Podaci koji postoje pružaju uvid u ono što je prokockano u nekim od najvećih evropskih ekonomija. Samo u Njemačkoj je prošle godine smanjeno čak 3,3 milijarde eura energije vjetra i sunca. Za Španiju je to moglo biti do 2,5 milijardi eura u 2024.

Na ovim mjestima čista energija je bila rasipana dok su oni koji su proizvodili struju i dalje dobijali nadoknadu, a dodatni troškovi često padaju na teret korisnika.

Ko je planirao potpuno dekarbonizovanu mrežu do 2035.

U izvještaju se upozorava da ukoliko se planiranje i regulacija u vezi sa unapređenjem elektroenergetskih mreža ne ažurira, Evropa rizikuje “samoispunjavajuće proročanstvo” u kojem se čini da je fosilni gas neophodan jer operateri mreže nikada nijesu planirali sistem zasnovan na obnovljivim izvorima energije.

Samo pet operatera mreže planiralo je potpuno dekarbonizovanu mrežu do 2035. godine: EirGrid (Irska), Energinet (Danska), Fingrid (Finska), National Grid (UK) i Litgrid (Litvanija). Ovo je uprkos tome što 13 zemalja ima ciljeve za čistu energiju za isti vremenski okvir.

“Električna mreža Evrope se ne modernizuje dovoljno brzo i to se mora promijeniti”, kaže Vilislava Ivanova, menadžerka istraživanja u E3G.

Vlade moraju da pošalju “jasne političke signale” operaterima mreže o potrebi da se ispune klimatski ciljevi kako bi se otključala otporna ekonomija bez fosilnih goriva, dodaje Ivanova.

“Samo kroz političko vođstvo, nezavisnu upravu i jasne podsticaje možemo osigurati da mreže postanu pokretači, a ne prepreke, čiste i konkurentne energetske budućnosti Evrope.”

Izvor: Euronews

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.