Dž. D. Vens, novoimenovani potpredsjednik bivšeg predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa, ima mnogo toga za reći o Evropi.
Kao pobornik američkog izolacionizma i uporni kritičar pomoći Ukrajini, nominacija 39-godišnjeg senatora iz Ohaja izazvala je paniku među diplomatama preko Atlantika.
Ali, šta bi potpredsjednik Vens mogao značiti za Evropu? Od “idiotske” Njemačke do “islamističke” Velike Britanije, Politico donosi ono što je senator do sada rekao o Starom kontinentu.
Evropska unija
Vens je oštro kritikovao Brisel zbog njegove odluke da uskrati sredstva Mađarskoj i Poljskoj zbog zabrinutosti za demokratiju i vladavinu prava.
“Znate, EU je zadržala milijarde dolara obećane pomoći od Mađarske, zbog svojih stavova o Ukrajini. Dobila je milijarde dolara obećane pomoći od prethodne vlade u Poljskoj, zbog stavova konzervativne poljske vlade”, rekao je u intervjuu u februaru.
“To nije naredba zasnovana na pravilima. To je Evropa, iz Brisela i Berlina, koja nameće liberalne imperijalističke poglede ostatku kontinenta.”
O Mađarskoj
Slično Trampu, Vens je pohvalno govorio o mađarskom premijeru Viktoru Orbanu i predložio da se izvuče list iz njegove knjige o socijalnoj politici.
“U Mađarskoj pod Orbanom nude kredite novovjenčanim parovima koji im se u nekom trenutku kasnije oprašta ako su ti parovi zaista ostali zajedno i imali djecu. Zašto to ne možemo učiniti ovdje? Zašto zapravo ne možemo promovisati formiranje porodice?”, rekao je.
Vens je takođe naveo Orbana kao inspiraciju u nastupu na desničarskom podkastu prošlog septembra.
“Šta radite u Odjeljenju za obrazovanje? Pa, radite ono što je Viktor Orban uradio u Mađarskoj, a to je u osnovi reći: ‘Ne smijete više predavati kritičku teoriju rase, više ne smijete predavati kritičku rodnu teoriju… Nije vam dozvoljeno da radite te stvari i dobijete dolar federalnog novca ili dolar državnog novca.’”
O Poljskoj
Vens je kritikovao Donalda Tuska nakon što je poljski premijer u februaru ove godine kritikovao republikance zbog blokiranja američke pomoći Ukrajini.
“Novi lider Poljske hapsi političke protivnike i duguje bezbjednost svoje zemlje mojoj velikodušnosti”, napisao je Vens u objavi na društvenim mrežama.
“Mogao bi da razmisli o tome da pokaže malo uvažavanja ili barem ublaži sopstvene autoritarne impulse.”
Pozvao je Bajdenovu administraciju da odgovori na reformu državnih medija Tuskove vlade koja čisti lojaliste koje je postavila prethodna konzervativna vlada.
“Pozivam vas da ohrabrite novu poljsku vladu da preispita sve akcije koje bi mogle potkopati nju ili slobode koje su poljskim i američkim građanima drage”, rekao je u januaru.
Zabrinutost Poljske u pogledu bezbjednosti zbog ruske agresije je prenaglašena, rekao je Vens u intervjuu za CNN prošlog decembra.
“Ideja da [Putin] može marširati u Poljsku ili Berlin je apsurdna“, rekao je on.
O Njemačkoj
Berlinska vojska je beznačajna, a njena energetska politika je “idiotska”, kaže Vens.
“Ponašanje Njemačke u ovom ratu je sramotno i uvredljivo je za naše glasače što se previše republikanaca slaže s tim. Sva njihova obećanja su se materijalizovala u gnojivo”, bjesnio je na društvenim mrežama u martu prošle godine.
“Zašto američki porezni obveznici subvencioniraju idiotsku njemačku energetsku politiku i slabu odbrambenu politiku? Misterija”, dodao je.
Vens je još jednom napao njemačke odbrambene sposobnosti u eseju za Financial Times u februaru.
“Njemačka troši znatno više od Francuske na odbranu svake godine, s malo toga što može pokazati. Francuska vojska uključuje šest visoko sposobnih kombinovanih brigada… ali Bundeswehr jedva može sakupiti jednu borbeno spremnu brigadu”, rekao je.
“Njemačka je najvažnija ekonomija u Evropi, ali se oslanja na uvezenu energiju i pozajmljenu vojnu snagu.”
Vens je takođe komentarisao rastuću popularnost krajnje desnice u Njemačkoj u intervjuu u februaru, tvrdeći da “AfD dobro radi” zbog “rastućeg otpora masovnoj migraciji”.
Ujedinjeno Kraljevstvo
Britanski ministar vanjskih poslova Dejvid Lemi ubraja Vensa među svoje prijatelje, ali to nije spriječilo američkog senatora da optuži Ujedinjeno Kraljevstvo kao “islamističku zemlju”.
“Moram da pobijedim Ujedinjeno Kraljevstvo, samo još jedna dodatna stvar. Nedavno sam razgovarao s prijateljem i razgovarali smo o, znate, jednoj od velikih opasnosti u svijetu, naravno, nuklearno širenje”, rekao je on na konferenciji prošle sedmice.
“I pričao sam o, znate, koja je prva istinski islamistička zemlja koja će dobiti nuklearno oružje, a mi smo bili kao, možda je to Iran, znate, možda se Pakistan već nekako računa, i onda smo nekako konačno odlučili možda je to zapravo Ujedinjeno Kraljevstvo, pošto su laburisti upravo preuzeli vlast.”
O Italiji
Čak ni krajnje desničarski italijanska premijerka Đorđa Meloni nije mogla izbjeći Vensov gnjev.
“Pobjeda Meloni u Italiji bila je u velikoj mjeri odbacivanje imigracione politike u Briselu. Pa ipak, ona je bila potpuna katastrofa kada je u pitanju stvarno smanjenje migracije u Italiju”, rekao je Vens u intervjuu u februaru.
Izvor: Klix.ba