Status djece mora biti riješen

Porodice Salihi i Stanković iz Bara

Redakcija portala PRESS je prije nekoliko dana bila u Baru i insistirala kod nadležnih institucija da se romskim porodicama Salihi i Stanković napokon riješe statusi, kako bi ove porodice mogle nesmetano da nastave život u tom gradu.

I dok porodica Stanković, pored teških uslova za život, muku muči sa bolesnim djetetom, porodica Salihi sa djetetom koje je apatrid, odnosno dijete bez državljanstva, jer je neko omanuo slučajno ili namjerno u administraciji prilikom upisa u knjigu rođenih. Inače, porodica Stanković je doselila iz Srbije i nema gotovo nikakva dokumenta.

Zbog prblema koje Romi i Egipćani, ali i mnogi drugi građani Crne Gore, imaju jer nisu na adekvatan način riješili svoj status Ministarstvo zdravlja iniciralo je sastanak na kojem su nadležne institucije tražile najbolja moguća riješenja za navedene kategorije crnogorskog društva.

Državna sekretarka u Ministarstvu zdravlja Anka Vukičević kaže da je nadležnim institucijama u Baru dala određena uputstva kako bi se status porodica Stanković i Salihi napokon pokrenuo sa mrtve tačke i prije svega dobili zdravstveno osiguranje, koje je akutni problem, a potom išlo korak po korak ka konačnom rješenju njihovih problema.

“Već sam kontaktirala Centar za socijalni rad, upoznala ih sa zaključcima sastanka i zatražila da mi dostave povratne informacije o do sada preduzetom za riješavanje njihovog statusa. Ministarstvo zdravlja je svakako, kao i do sada otovreno za saradnju i ostajemo pri stavu da se zdravstvena zaštita obezbjedi svoj djeci, pa tako i porodicama Salihi i Stanković iz Bara”, kazala je Vukičević.

Na tom sastanku koji je održan protekle nedjelje u Podgorici prisustvovali su osim Anke Vukičević i predstavnici Crvenog krsta, Fonda za zdravstveno osiguranje, Centra za socijalni rad, UNHCR, te zaštitnika za ljudska prava, odnosno ombudsmana.

Konstatovano je da Ministarstvo zdravlja ulaže maksimalne napore da riješi status djece bez crnogorskog državljanstva koja su u hraniteljskim porodicama ili žive na teritoriji Crne Gore.

Centar za socijalni rad je podsjetio da takva djeca nemaju riješen pravni status, ali imaju potrebu za zdravstvenom njegom, iako najčešće nemaju nikakav idetifikacioni dokument.

Iz Kancelarija ombudsmana kažu da takva lica moraju biti praćena od nadležnih institucina već prilikom prelasku granice i predlaže se timski radu u pravljenju detaljne evidencije, dok iz MUP-a smatraju da status djeteta mora biti prvi korak u riješavanju ovakvih problema.

Iz Crvenog krsta su istakli da se izlazi u susret svim sredstvima, da pružaju svu vrsti pomoći, čak i pratnju takvih lica i i da se konstantno upućuju na procedure i u institucije kojima treba da se obrate, a pružaju im i određenu pravnu pomoć.

Zajednički zaključak svih da je neophodna multisektorska saradnja kako bi se uparili podaci, uporedile baze i napravio registar i u dogovoru sa diplomatako-konzularnim predstavništvima država odakle potiču lica bez statusa pribaviti podatke i dogovoriti dalje korake.

Autor: Stanko Radulović


Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.