Zima osim što sa sobom donosi hladne dane i još hladnije noći, sa sobom donosi i veće račune za struju, pogotovo ako živite u sjevernom dijelu države kad grijanje vašeg doma može biti skuplje od hlađenja tokom ljetnjh mjeseci. Hladnoća nas tjera da više vremena provodimo kod kuće, što povećava potrošnju električne energije, a samim tim i račun za struju. Kad na to dodamo kraće dane i zimske praznike, lako dolazimo do zaključka da skoro svaki uređaj u kući više radi u to doba godine nego ostalim mjesecima.
Ušteda električne enrgije i racionalna upotreba kućnih aparata je nabitnija da bismo smanjili račune za struju. Srećom, postoji nekoliko načina za uštedu energije kada temperatura padne.
Izolujte vrata i prozore
Ako ne živite u novim zgradama i kućama koje posjeduju dobro spoljnu izolaciju i bravariju onda sigurno znate kako je provoditi vrijeme u stambenim objektima koji je ne posjeduju, više vam je hladno nego toplo, a razne grijalice, radijatori, kvarcne peći doslovno jedu kilovate i pumpaju račun za struju. Klima izduvava i više liči na fen za kosu nego na sredstvo za grijanja prostora.
Ono što može zadržati topli vazduh u objektu za stanovanje ili prostoriji u kojoj provodite vrijeme je obezbjediti da hladni ne ulazi u istu.
Vrata i prozori mogu da ispuštaju više toplote nego što možete zamisliti, a to možete zaustaviti postavljanjem traka za izolaciju prostora oko prozora i vrata kuda ulazi hladni vazduh, a radi još veće efikasnosti dobro je nalijepiti trake u unutrašnjost istih radi boljeg dihtovanja prilikom zatvaranja. Osim što će ušteda energije biti veća, ova aktivnost ima i dodatnu prednost u vidu fizičke aktivnosti koja će vas dodatno pokrenuti i ugrijati 🙂
Ne gasite bojler, tad manje troši
Kao malađi stalno smo slušali od roditelja “gasite bojler” nemamo para za bacanje, međutim savjet električara drugačiji, bojler manje troši kad je stalno upaljen iz razloga jer tad troši manje struje da dopuni toplu vodu koja je utrošena, nego kad mora da grije svu vodu koja je u njemu. Danas u novijim zgradama kupatilo i česma u kuhinji su uglavnom povezana na jedan bojler pa je i potrošnja tople vode veća, samim tim i potrošnja struje ako bi ste pustili da bojler iznova grije svu vodu. Na ovaj način možete ušeđeti električnu energiju, a i vrijeme koje bi ste potrošili na čekanje da se voda zagrije da bi ste se tuširali ili prali sudove.
Napomena: Danas bojleri novijih generacija su sigurniji za upotrebu ali preporuka je da ga ipak ugasite za vrijeme tuširanja.
Izolujte podne prostore
U ljetnjim danima dobro je da nam podovi u kući budu “goli” jer tad dodatno hlade, međutim zimi je preporuka da se što više podnog prostora prekrije tepisima i stazama.
Hladni vazduh je teži od toplog i pada na dolje pa podni prekrivači služe kao dobri izolatori hladnoće koja dolazi sa pločica i parketa. Što više podnog prostora pokrijete, biće ugodnije vašim tabanima a i neznatno ćete povećati temperaturu prostorije kojoj će trebati manje vremena da se zagrije i time ušteđeti električnu energiju.
Zatvorite vrata prostorija koje se ne koriste
Otvaranje svih vrata u kući je preporuka je za one koji se griju “na drva” pod uslovom da ne vode računa koliko metara drva će potrošiti u zimskom periodu. Otvaranje vrata dnevnog boravka i ostalih prostorija će dozvoliti toplom vazduhu da cirkuliše kroz kuću koji će zagrijati ostale prostorije tako da nemate potrebu za paljenjem drugih uređaja za grijanje i dodatnom potrošnjom struje. Medjutim za one koji se griju “na struju” ovaj predlog i nije baš najbolji. Zatvaranje vrata prostorija i spavaćih soba koje se ne koriste dodatno čuva topli vazduh i onemogućava hladnom da ulazi u dnevni boravak u kom provodite najviše vremena.
Jeftina, skupa struja
Za one koji već to ne praktikuju, koristite noćne sate između 00-07h kad je jeftinija struja za uključivanje veš mašina, mašina za sudove ili eventualnog kuvanja ručka za sjutra (za one koji ne idu rano u krevet). Veš mašine i mašine za sudove novijih generacija uglavnom imaju vremenski tajmer koji možete podesiti da se mašina upali u određeno vrijeme, a robu za pranje ili sudove možete ranije pripremiti.
Ovakva praksa vam može smanjiti račun za struju, ali i izazvati negodovanje komšija sa lakim snom u novijim zgradama gdje je zvučna izolacija zidova minimalna, pa izračunajte šta je isplativije 🙂
Obucite se toplije u kući
Svi smo svjedoci da je u zimskom perodu sve više ljudi koji se lagano oblače, pa na ulicama možemo sresti one koji šetaju u laganim majcama, golih rukava, gratkim pantalonama i čarapama, sve u svrhu mode, a zdravlje je na udaru.
Ne samo što je potreba oblačiti se toplo kad smo vani, već to treba raditi i u kući. Tjelo u mirovanju proizvodi manje energije, cirkulacija je usporenija i samim tim toplota organizma opada. Postavite klimu na minimum izduvavanja toplog vazduha, obucite prijatnu toplu odjeću i ako je potrebno ogrnite se ćebetom jer je isplativije zagrijati tijelo nego kuću. Ušteda energije je očigledna.
Ima još mnogo načina kako možete ušteđeti električnu energiju i korigovati račune za struju. Neki od njih su: pravilan odabir i korišćenje kućne rasvjete, gašenje sijalica u prostorijama koje se ne koriste, sušenje veša na terasi umjesto paljenja mašine za sušenje kad to vrijeme omogućava, gašenje aparata iz struje koji nisu u upotrebi a stoje u pripravnosti kao što su televizor, oprema za tv i internet pakete, punjači u utičnici, telefoni, tableti, laptop-ovi koji su ostavljeni na punjaču cijelu noć a za koje je potrebno sat, dva da se napune, racionalno korišćenje električnog šporeta, smanjite regulator hladjenja u frižideru na manji broj ako ste ga pojačali u ljetnjim danima …
Ako vam se ovi predlozi ne učine prihvaljivim, uvjek možete poći kod nekoga u goste i tamo se grijati “za džabe”, uz kafu i posluženje ili provoditi vrijeme razgledajući izloge u tržnim centrima i tamo se grijati do zatvaranja, na vama je izbor :).