Drugog dana zajedničkog sastanka komiteta Parlamentarne skupštine NATO-a učesnicima sastanka obratio se Mihal Šerba iz Poljske, predsjednik PS NATO-a, a izlaganje je praćeno i obraćanjem ambasadorke Arian Petridis, stalne predstavnice Belgije u NATO-u.
U nastavku rada realizovana je panel diskusija na temu „Pogled NATO-a na strategije za jug“, tokom koje je u kontekstu dešavanja bezbjednosnog karaktera na Jugu, između ostalog, ukazano i na aktuelna dešavanja, potencijalne izazove i opasnosti u vezi sa tim, a sa posebnim osvrtom na pitanje iznalaženja djelotvornih rješenja na planu globalne bezbjednosti.
U nastavku rada predstavnici delegacija, parlamentarci zemalja članica NATO-a imali su priliku razmotriti temu „NATO i region Indo-Pacifika“, za koju se uvodnim izlaganjem ispred NATO-a predstavio Kristian Mesaros, direktor za partnerstva i globalne poslove iz Odjeljenja za politička pitanja i bezbjednosnu politiku, a potom je razmotrena tema: „Evropska unija – Politika susjedstva i proširenja: ažuriran pogled“, nakon uvodnih riječi Gert Jan Kopmana, generalnog direktora za susjedstvo i pregovore o proširenju (DG NEAR), predstavnika Evropske komisije.
Tokom dijaloga učesnika, ukazano je na važnost kontinuirane i snažne podrške i podsticaja politike proširenja Evropske unije, saglasno standardima i principima koje imaju za cilj – da svim članicama evropske zajednice obezbijede budućnost, bolju po širokom spektru pitanja od vitalnog značaja. U tom kontekstu je iznijeto i da je politika proširenja godinama, u najznačajnijem, bila fokusirana na zapadni Balkan, te da su nedavna podnošenja zahtjeva za članstvo u EU Ukrajine, Gruzije i Moldavije, pitanje procesa proširenja, podigle visoko na političkoj agendi Evropske unije.
U kontekstu pitanja proširenja Evropske unije i napretka pojedinih država ostvarenog u vezi sa tim, istaknuto je da je Crna Gora, usljed odlučnih i brzih rezultata nove parlamentarne većine i nove vlade, definitivno učvrstila svoje mjesto predvodnika u EU intergracijama te da su predstavnici zajednice evropskih zemalja veoma entuzijastični u pogledu njenog bržeg približavanja Evropskoj uniji.
U zaključnici dijaloga po ovoj temi, učesnici sastanaka zajednički su istakli očekivanje da će zemlje kandidati za članstvo u Evropskoj uniji održati punu posvećenost poštovanju demokratije, osnovnih prava i vrijednosti kao i vladavini zakona na sveukupnom planu, a koji je u interesu svih njihovih građana. Kredibilitet ovih obaveza, kako je iznijeto, zavisi od smislenog sprovođenja neophodnih reformi i postizanja rezultata potkrijepljenih jasnom i dosljednom primjenom zakona.
U okviru naredne sesije na temu „Pristup Evropske unije pitanju energetske bezbjednosti“, tokom diskusije, poseban osvrt učinjen je na aktuelne bezbjednosne izazove i pitanja energetske bezbjednosti, a posebno je ukazano i na kompleksnost izazova, imajući u vidu dalekosežnost posljedica koje predmetno pitanje nosi.
Trećeg dana Zajedničkog sastanka PS NATO-a u okviru sesije na temu „Vojni prioriteti NATO-a“, učesnicima sastanka obratio se Admiral Rob Bauer, predsjednik Vojnog odbora ove međunarodne organizacije. U ovom dijelu sastanka, između ostalog, bilo je riječi o raketnoj i protivvazdušnoj zaštiti NATO-a, najnovijim tehnološkim rješenjima za djelovanje NATO vazduhoplovnih snaga, aktuelnim izazovima u kontekstu iznijetog pitanja, a učinjen je i osvrt na pitanja potencijalnih opasnosti za bezbjednost na globalnom planu.
Uslijedila je prezentacija Marije-Dohe Besanseno, pomoćnice generalnog sekretara za javnu diplomatiju, na temu „75 godina NATO-a: Trajna vrijednost i demokratska načela Saveza“, a završnicu skupa obilježila je diskusija na temu „Aktuelne operacije i misije NATO-a: ažuriran pogled“, tokom koje je bilo je riječi o procesu prilagođavanja NATO-a, kao vojno-političkog saveza, nastalim okolnostima, bezbjednosnim izazovima i aktivnostima preduzetim u pravcu realizacije Strateškog koncepta 2030.
Skup danas završava sa radom.