Snimak koji svjedoči prebijanje Ognjena Mijatovića u Pljevljima 2020. godine odbačen je kao dokaz u postupku koji se vodi protiv policijskih službenika u tom gradu dok se ne pribavi dokazi o autentičnosti snimka.
Portal Borba prenosi da je ovoj odluci prethodio stav odbrane u sudskom postupku gdje branilac navodi da je video materijal koji je sudu dostavljen u CD formatu, napravljen po osnovu naloga nekoga od starješina Centra bezbjednosti Pljevlja, a ne u skladu sa zakonom, a da prethodno nije izdato zvanično saopštenje da će određeni skup biti sniman i da će se taj materijal eventualno moći koristiti u nekom kasnijem postupku.
„Svaki takav snimak može samo da koristi policiji za eventualno interno otkrivanje izvršilaca krivičnog djela ali svaka javna prezentacija tavkog snimka predstavlja zloupotrebu ovlašćenja za koju bi morao neko da odgovara. To što je snimak objavljen na internet stranicama i nekim portalima ne daje za pravo bilo kome, a pogotovo ne tužiocu kao zaštitniku zakonitosti u krivičnom postupku da ovaj dokaz koristi kao materijalno pravni dokaz za utvrđivanje postojanja krivičnog djela“, navodi se u tekstu odbrane, u zapisniku tokom glavnog pretresa.
Sud je povodom iskaza odbrane donio rješenje kojim je usvojio predlog branilaca pa se iz spiska predmeta izdvaja snimak postupanja policijskih skužbenika prema Mijatoviću, ali ljekarski izvještaj povodom ovog slučaja.
Zastupnik Ognjena Mijatovića predložio je da sud ovom prilikom pribavi snimak predmetnog događaja od televizije Vijesti ili Nova S, dok je opunomoćeni predstavnik oštećenog predložio da se navedeni snimak zatraži od agencije MINA, kao i da će pribaviti internet adrese odakle je snimak postavljen, kako bi utvrdili njegovu autentičnost.
Podsjećamo, prebijanju Ognjena Mijatovića prethodio je protest povodom hapšenja tada vladike a sadašnjeg mitropolita Joanikija u Nikšiću, a povodom litije Svetog Vasilija Ostroškog koja se samoinicijativno organizovala, čime su, kako su tad naveli državni organi, bile prekršene mjere protiv širenja pandemije korona virusa.
Ovo hapšenje izazvalo je proteste širom Crne Gore, a incidenti su izbili u Pljevljima, Nikšiću, Andrijevici, i na građane koji su protestovali je bio bačen suzavac, a nerijetki su bili i slučajevi prebijanja, kao što je i slučaj Ognjena Mijatovića.
Savjet za kontrolu policije: Građani imaju pravo da snimaju policajce
Savjet za građansku kontrolu rada policije je 2020. godine kazao da građani imaju pravo da snimaju policijskog službenika koji obavlja policijski posao i primjenjuje policijska ovlašćenja u javnosti.
U Savjetu su tada kazali da građani imaju pravo da putem raspoloživog sredstva, slikom i zvukom, snimaju policijskog službenika koji obavlja policijski posao i primjenjuje policijska ovlašćenja u javnosti.
To može podrazumijevati različite situacije u svakodnevnom životu poput kontrole učesnika u saobraćaju, legitimisanje, hapšenje, postupanje na javnim okupljanjima, … Savjet cijeni da je to i u interesu policijskih službenika za koje bi moglo da se tvrdi da su navodno neprofesionalno postupali ili zlostavljali građane. Zabrana snimanja potkopava povjerenje javnosti u policijski servis”, naveli su tada iz Savjeta, što je kontradiktorno sa tvrdnjama odbrane, ali i rješenjem suda, uzimajući u obzir da su oni tvrdili kako je to zloupotreba ovlašćenja iako je opštepoznato da je taj snimak plasiran javno na društvenim mrežama od strane građana Pljevalja koji su protestovali.
Građanin je, kako dalje ističu, dužan, pri tim aktivnostima, da postupi po naređenju policijskog službenika ukoliko je opomenut da ga svojim radnjama sprječava u redovnom i efikasnom obavljanju policijskog posla.
U takvoj situaciji, ne prekidajući snimanje, građanin se, shodno izdatom upozorenju i naređenju, udaljava na pristojno i razumno rastojanje kako fizički ili glasom ne bi ometao policijskog službenika u njegovom redovnom poslu. Ukoliko građanin ne postupi na dati način, podrazumijeva se da će policijski službenik postupiti redovno i zakonito prema njemu”, kaže se u saopštenju Savjeta.
U slučaju Mijatovića lažiran i ljekarski pregled nakon prebijanja?
Po tvrdnjama Miroslava Mikija Mijatovića, oca pretučenog Ognjena Mijatovića, ljekarski pregled koji je uslijedio nakon prebijanja bio je lažiran od strane doktorice koja je, kako tvrdi Mijatović, aktivista DPS-a.
„Ovo je izvještaj od doktorice Sabrine Hadžiosmanović od te noći. Ona je odbornica Demokratske partije socijalista u lokalnom Parlamentu. Namjenski je postavljena da dežura te noći. Ona je, kako se i vidi po izvještaju tvrdila da Ognjenu nije bilo ništa, čak i posle onog brutalnog prebijanja, a registrovala je povrede kod dvojice oklopljenih policajaca“, kazao je Mijatović za Borbu.
Po njegovim tvrdnjama, lokalni sud ali i u sud u Strazburu su uvažili sličan snimak prebijanja Mija Martinovića, sa protesta Demokratskog fronta 2015. godine kao validan dokaz.
Tvrdi i da se slično desilo sa prebijanjem u Zlatarskoj ulici u Podgorici, i zapitao se kako je moguće da su ti snimci prihvaćeni, a snimak prebijanja njegovog sina Ognjena odbačen.
Mijatović tvrdi da je njegov sin Ognjen pretrpio neviđenu torturu, i prije i posle nastanka snimka, ali i u zgradi CB Pljevlja.
On je takođe priložio dokument ljekarskog izvještaja, koji ovim putem i objavljujemo.