Sudski postupci državu koštali 53 miliona eura

foto: Ilustracija

Izgubljeni sudski sporovi Crnu Goru su u prethodnom trogodišnjem periodu koštali čak 53 miliona eura, pokazuju podaci Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa. U prošloj godini državni budžet je na ime izgubljenih sudskih postupaka olakšan za 14,1 milion eura, od čega je do najvećeg odliva novca došlo u poslednjem kvartalu, kada je u tu svrhu utrošen 5,1 milion eura.

Po osnovu izgubljenih sporova u prethodnom trogodišnjem periodu, najveći iznos isplaćen je 2021. godine – 23.992.355 eura. U 2022. gubljenje sporova državu je koštalo 15.226.146 eura.

U informaciji Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa za period od 1. oktobra do 31. decembra 2023. godine, koju je juče usvojila Vlada, navodi se da je ta institucija, kao nadležna za zastupanje države u sudskim sporovima, u poslednjem kvartalu prošle godine primila 1.030 tužbi.

– I u ovom kvartalu odliv sa računa budžeta se u najvećem iznosu odnosi na utvrđena potraživanja iz radnog odnosa, koji sporovi su u enormnom porastu, jer očigledno da se i dalje ne primjenjuju zakonski propisi u obračunu zarada i naknada zarada, što je konstantni i za sada nerješiv problem, iako u tom pravcu ne bi trebalo da bude propusta – konstatovano je u informaciji Zaštitnika.

Iz te institucije naglašavaju da su budžetske jedinice dužne da potraživanja svojih zaposlenih, koja su u skladu zakonom, opštim i granskim kolektivnim ugovorima, te sa dosadašnjom sudskom praksom u predmetima istog činjeničnog i pravnog osnova, obračunaju i isplate na vrijeme i spriječe štetu koju budžet trpi na ime sudskih troškova, kamata i troškova u postupcima izvršenja.

– Neophodno je da državni organi, u cilju smanjenja troškova postupka, postupaju blagovremeno po računima i fakturama, pravosnažnim sudskim presudama i rješenjima, kako bi se izbjegla prinudna naplata i nepotrebno isplata troškova postupka izvršenja – apeluje zaštitnica imovinsko-pravnih interesa Bojana Ćirović.

I u ovom kvartalnom izvještaju Zaštitnika konstatuje se da državni organi nastavljaju sa neizvršavanjem donijetih rješenja o nagradama advokatima, sudskim vještacima, tumačima i drugim stručnim licima, zbog čega se troškovi uvećavaju. I dalje se najveći broj tužbi iz radnog odnosa podnosi protiv ministarstava unutrašnjih poslova i odbrane, iako, kako konstatuje Zaštitnik, ova vrsta sporova ima sve uslove da se okonča pred Agencijom za mirno rješavanje radnih sporova.

U jednom postupku, kako ukazuje Zaštitnik, u kojem je grupa radnika MUP-a dobila spor zbog neisplaćenog specijalnog dodatka u iznosu preko 68.000 eura, svaki tužilac naplaćuje prinudno svoje potraživanje na način da pokreće izvršni postupak, zbog čega su troškovi šestostruko veći.

U informaciji Zaštitnika navodi se da je država uspjela u sporu koji je protiv nje pokrenula Drvoprerada Žabljak. Navodi se da je Privredni sud u tom slučaju usvojio tužbeni zahtjev i naložio isplatu naknade štete od dva miliona eura, dok je Apelacioni sud, postupajući po žalbi, tužbeni zahtjev odbio kao neosnovan i dosudio naknadu troškova državi u iznosu od 38.400 eura. Država je dobila i spor pokrenut po tužbi Fonda za zaštitu manjinskih prava, kojim je potraživano 35.000 eura.

Karađorđevićima vraćen dvorac Leskovac

Članovima porodice Karađorđević vraćen je dvorac Leskovac na Cetinju, konstatovano je u informaciji Zaštitnika, gdje se navodi da je Ministarstvo finansija odbilo njihovu žalbu na rješenje kojim je usvojen zahtjev za povraćaj oduzetih imovinskih prava pravnih naslednika. Ta imovina Karađorđevićima je oduzeta 1947. godine.

Karađorđevićima su vraćeni kuća i plac u bivšoj Ulici kralja Aleksandra, te nepokretnosti na Rijeci Crnojevića. Zaštitnik je zbog toga podnio tužbu Upravnom sudu.

Izvor: Dan

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.