Suljević: Odlučni u namjeri da donesemo novi Zakon o nevladinim organizacijama

Foto: Ministarstvo regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama

Ministar regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama Ernad Suljević saopštio je da je prioritet Ministarstva jačanje kapaciteta nevladinih organizacija i aktivno učešće u procesu implementacije javnih politika. S tim u vezi, on je kazao da će i u narednom periodu nastojati da kreiraju povoljno okruženje za djelovanje civilnog društva, te da su odlučni u namjeri da donesu novi Zakon o nevladinim organizacijama.

Završni događaj druge faze ovog programa, održan danas u Podgorici, istakao je značaj četiri godine rada na osnaživanju nevladinih organizacija, unapređenju saradnje sa opštinama i razvoju lokalnih zajednica.

Suljević je čestitao partnerskim opštinama i nevladinim organizacijama na finalizovanom programu, ističući da partnerstvo i inkluzivnost moraju biti imperativ djelovanja za osiguravanje cjelokupnog društvenog prosperiteta.

„Prioritet Ministarstva je jačanje kapaciteta nevladinih organizacija i aktivno učešće u procesu implementacije javnih politika. S tim u vezi, i u narednom periodu nastojaćemo da kreiramo povoljno okruženje za djelovanje civilnog društva, a uprkos brojnim izazovima, odlučni smo i u namjeri da donesemo novi Zakon o nevladinim organizacijama. Izmjenama i dopunama zakona će se unaprijediti i olakšati način registracije NVO, njihovo finansiranje i monitoring sprovedenih programa i projekata“, kazao je ministar.

Osvrćući se na postignuća programa, Ekaterina Paniklova, stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori, rekla je da je kroz dva javna poziva podržano 85 projekata koje vode nevladine organizacije, uključujući preko 12.000 učesnika iz 14 opština, saopšteno je iz tog resora.

“Program ReLOaD nije samo finansiranje inicijativa – riječ je o iskorišćavanju nevjerovatnog potencijala ljudi da oblikuju svoje zajednice i doprinesu razvoju svoje zemlje. Podsticanjem saradnje između lokalnih vlasti i civilnog društva pomažemo Crnoj Gori da izgradi temelje za održivi napredak, osnažujući pojedince i organizacije da predvode transformativne promjene. Suština našeg rada leži upravo u tome – raditi s ljudima, za ljude, kako bismo stvorili trajni uticaj za razvoj usmjeren ka budućnosti”, rekla je ona.

Kako je program realizovan uz finansijsku podršku Evropske unije, šef Sektora za saradnju Delegacije EU u Crnoj Gori Ingve Engstrom se osvrnuo na postignute rezultate i istakao ključnu ulogu civilnog društva.

“Civilno društvo omogućava građanima i građankama da izraze svoj glas i povezuju se s institucijama vlasti. To povezivanje je srž ReLOaD programa, a sada svjedočimo opipljivim rezultatima. Ipak, postoji još mnogo prostora za unapređenje saradnje između lokalnih vlasti i nevladinih organizacija, što će biti prioritet u narednoj fazi”, ističe se u saopštenju. 

Kako se navodi, neki od rezultata uključuju otvaranje botaničke bašte u Pljevljima, izradu digitalnog vodiča kroz Stari grad Budve, adaptaciju prostora za rekreaciju starijih osoba u Andrijevici, produkciju dokumentarca o prirodnom nasljeđu Boke… Kako navode, značaj ovih inicijativa koje su potekle od samih građana jeste što nastavljaju da žive i po zvaničnom završetku programa.

Na završnom događaju su sumirani izazovi i naučene lekcije, uz fokus na nastavak rada kroz novu fazu programa. Naredna faza biće usmjerena na dalje osnaživanje civilnog sektora i podršku projektima od značaja za lokalne zajednice.

Predstavnik opštine Andrijevica Miloš Čukić osvrnuo se na činjenicu da je 1.200 građana i građanki napustilo Andrijevicu u poređenju sa posljednjim popisom, što je opomena da se mora mudrije upravljati resursima i koristiti potencijali.

“Analiza potreba mladih koju je ReLOaD napravio, kao i utvrđivanje prioriteta na nivou klastera su nam mnogo pomogli da bolje planiramo rad sa mladima i strateški razvoj”, kazao je Čukić na panelu “Kako učiniti svaku zajednicu boljim mjestima za život”.

Dugogodišnji aktivista u ekološkom civilnom sektoru Miodrag Karadžić mišljenja je da je mnogo alata i prostora da mladi uzmu stvar u svoje ruke, te da to od njih očekuje.

“Da bi nevladine organizacije rasle i imale ulogu o kojoj smo danas govorili, ključni su ljudski resursi. Međutim, mladi se plaše rada u civilnom sektoru, a zapravo je to mjesto da naučite mnogo i postanete konkurentni na tržištu rada”, poručio je Karadžić.

Događaj je završen dodjelom priznanja opštinama i nevladinim organizacijama koje su svojim radom dale poseban doprinos uspjehu programa.

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.