Šverc oružja ne prestaje jer je to vrlo unosan biznis, ali i Crna Gora je uglavnom tranzitno područje, odnosno raskrsnica za šverc naoružanja svih vrsta. O tome govori i slučaj jučerašnjeg hapšenja jednog austrijskog državljanina koji je iz Grčke preko Albanije i Crne Gore pokušao da prenese oružje i municiju.
„Razlog je jednostavan. Crna Gora je sa jedne strane malo tržište, između ostalog i za pištolje, dok sa duge strane cijena pištolja i drugog oružja u zapadnoj Evropi je mnogo veća, čak tri ili četiri puta nego kod nas“ – kaže sagovornik Portala RTCG.
Državljaninu Austrije L.M.O. određen je pritvor zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično djelo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija, koje je, kako se sumnja, preuzeo u Grčkoj sa namjerom da ga prebaci u Austriju.
“Postoji osnovana sumnja da je navedeno oružje i municiju veće količine, koje je navodno preuzeo u Grčkoj od svoje prijateljice, a za koje nije posjedovao nikakve dozvole, držao i vozio u svom vozilu i sa istim ušao u Crnu Goru preko GP Sukobin, nakon čega je nastavio prema GP Debeli Brijeg kako bi ušao u Hrvartsku i nastavio dalje u Austriju gdje živi, ali ga je na izlazu iz Crne Gore na GP Debeli brijeg zaustavila policija i prilikom kontrole vozila pronašla navedene predmete, kom prilikom je osumnjičeni lišen slobode”, saopšteno je iz Osnovnog suda u Herveg Novom.
Kako je rečeno, osumnjičeni nema u Crnoj Gori boravište, niti bilo kakve privatne ni poslovne veze, ali mu je određen pritvor zbog mogućnosti bjekstva, jer u Austriji ima razvijene porodične i poslovne veze.
„Pa ipak, u Crnoj Gori je relativno lako doći do ilegalnog oružja, posebno revolvera“ – ističe sagovornik našeg portala.
Portal RTCG je ranije pisao da su u Crnoj Gori najzastupljeniji pištolj CZ 99, ali i da se dosta koriste i mali pištolji, kalibara 6,35 milimetara i 7,65 mm.
“To su pištolji takvih dimenzija da mogu lako da se nose i sakriju u garderobi. Najčešće se radi o kragujevačkom “CZ 7,65”, kao i “Zbrojevki 7,65”, češke proizvodnje” – kaže naš sagovornik.
Na crnogorskom ilegalnom tržištu dosta je pristutan i pištolj američke proizvodnje “38 specijal – Smit venson”.
“Ovaj pištolj takođe ima prednost u tome što je lak za nošenje. Ima kratku cijev i takozvano burence. Nije ga teško sakriti, a vrlo je moćan” – priča naš sagovornik.
On tvrdi da se u slučaju kriminalnih likvidacija najčešće koriste automatski pištolji, kojih ima više vrsta, odnosno marki proizvodnje. Među njima je najzastupljeniji srbijanski “Škorpion”, koji je izrađen po modelu iz Izraela.
Veoma često upotrebljavan u naručenim ubistvima je hekler “Koh – petica” njemačke proizvodnje. Izraleske prozivodnje je i automatski pištolj “Ingram”, koji ima najveću brzinu ispaljivanja metaka i koristi municiju takozvana kratka devetka.
Vrlo rijedak, jer je skup ali i zna da ‘zešteka’, ali ipak prisutan u crnogorskom podzemlju je i automatski pištolj marke “Uzi”, takođe izraleski.
“Rjeđe se u obračunima koriste i savremeniji pištolji “Broving” 9mm, “Siks sauer”, “Beretka 92” i dvije češke “Zbrojevke” koje koriste kalibar devet milimetara” – kaže dobro obaviješteni sagovornik Portala RTCG.
Pa ipak, daleko najzastupljeniji pištolj u Crnoj Gori i istovremeno najpoznatije oružje je ruski “Tokarev” 7,62 milimetra, koji je dobio ime po svom konstruktoru, Rusu Tokarevu.
“To je isto što i “Tetejac”. “Tetejac M 57 – 7,62 mm” je napravljen u Kragujevcu upravo prema modelu “Tokarev””- objašnjava naš sagovornik.
Ovaj izvor podsjeća na organizovane pljačke oružja iz krugova kasarni bivše vojske Jugoslavije, ili Srbije i Crne Gore, krajem devedestih godina, kada je samo je samo iz kasarne u Kumboru nestalo u jednoj takvoj akciji čak četrdeset pištolja „CZ 99“, u to vrijeme najnovijih na tržištu.
„Vrijednost ovih pištolja tada je bila oko hiljadu i po do dvije hiljade eura po komadu“ – kaže ovaj izvor.
Svi pištolji su završili u kriminalnom miljeu u Beogradu i Novom Sadu. Samo je jedan slučajno pronađen prilikom privođenja jednog kriminalca.
Sa pištolja su bili izbrisani brojevi, ali je vještačenjem utvrđeno da je to jedan od ukradenih iz kasarne u Kumboru. Tadašnja vojna bezbjednost je sve dokazala, ko je učestvovao iz kasarne, koja kriminalna grupa je bila uključena u pljačku, koje bio sa njima u sprezi iz hercegnovske policije.
„Pitanje je samo zašto to nikada nije procesuirano“ – postavlja pitanje naš sagovornik.
On podsjeća i na veliki krađu „škorpiona“, automatskih pištolja, iz kasarne u Nikšiću, koji su završili kod kriminalaca unutar Crne Gore i u beogradskom podzemlju. Vrijednost tih pištolja u tom trenutku je po komadu bila dvije i po do tri hiljade eura.
Nakon tragičnih događaja na Cetinju, predsjednik Vlade Milojko Spajić je najavio mjere u cilju portage za ilegalnim oružjem kod građana Crne Gore, a očekuju se i promjene Zakona o oružju.
Činjenica je da je nakon ratova na prostoru bivše Jugoslavije dosta oružja ostalo u ilegalnom posjedu i u Crnoj Gori.
Izvor: RTCG