Povodom Njegoševog dana – praznika kulture, JU Zahumlje organizovala je prigodno predavanje. Na temu „Njegoševa duhovnost“ govorio je sveštenik mr Gojko Perović.
Protojerej-stavrofor Gojko Perović, arhijerejski namjesnik podgoričko-kolašinski smatra da Njegoša ne možemo komentarisati samo kao sveštenika i Mitropolita, kao što ga ne možemo doživljavati samo kao poetu i filozofa. Po njegovom mišljenju Njegoš je, na početku i na kraju, sveštenik pravoslavne Crkve, Mitropolit, duhovnik koji u pravoslavlju i u onome što je naučio od svog strica Svetog Petra Cetinjskog crpi sve drugo.
Perović navodi da smo u školama, u doba komunizma, ostali uskraćeni za dublje tumačenje Njegoša, koji je, što svjedoče njegova djela, počev od stihova „Crnogorac k svemogućem Bogu“, bio solidan poznavalac antičke i renesansne mudrosti, i sve do čega je mogao doći, nepozantim nam putevima saznanja.
Sveštenik Perović napominje da je Njegoš, kako sam kaže, teologiju učio pod zvijezdama, te da nije imao vremena da čita dogmatike, odluke vaseljenskih sabora, tumačenja Svetih otaca. Podsjetio je da se Mitropolit Amfilohije, prvi put, oglasio da Njegoša treba kanonizovati što je izazivalo čuđenja i oprečne komentare ljudi iz Crkve, među kojima je bio i on.
Osvrćući se na Njegoševo školovanje, a to su bile: škola vjeronauke pri Cetinjskom manastiru, gdje mu je glavni učitelj bio Sveti Petar Cetinjski i škola u Herceg Novom kod crkve Svetog Spasa, sveštenik Gojko Perović je konstatovao da je to bio veoma značajan period njegovog kratkog života.
Protojerej-stavrofor Gojko Perović Mitropolita crnogorskog doživljava kao srpskog Patrijarha u vremenu kad je Pećka patrijaršija bila ukinuta.
Govoreći o duhovnosti Njegoševoj sveštenik Perović je ocijenio da je on vrlo prosvećen sveštenik, koji je nadahnut prosvetiteljstvom, pa iz tog razloga osniva prve osnovne škole u Crnoj Gori.
Moderator večeri bio je mr Ilija Bajović, urednik programa u JU Zahumlje, a ovaj događaj, koji je izazvao veliku pažnju publike, organizovan je u okviru novembarskog repertoara Nikšićke kulturne scene 2024.
Izvor: RTNK